Štybar vyhrál jako první Čech SP v cyklokrosu

- Sport autor: red

Cyklokrosař Zdeněk Štybar vyhrál jako první Čech v historii Světový pohár. Stačilo mu k tomu druhé místo v nedělním závěrečném závodě seriálu v nizozemském Hoogerheide.

Závod vyhrál úřadující mistr světa Niels Albert z Belgie, kterému čtyřiadvacetiletý Čech v předchozím závodě v Roubaix poprvé v sezoně sebral průběžné vedení. Kdyby Štybar skončil hůře než druhý, Albert by ho nakonec o triumf připravil - to se ale nestalo.

"Jsem šťastný. Před začátkem sezony jsem o tom ani nesnil. Teď musím trochu potrénovat a soustředit se na světový šampionát v Táboře," řekl Štybar. "Musím ale poděkovat i Kevinu Pauwelsovi, který mi dnes hodně pomohl," jmenoval svého belgického týmového kolegu ze stáje Fidea. Ten dojel v závěsu za ním třetí a v závěrečných metrech "věnoval" českému jezdci druhé místo bez boje. 

Albert zvítězil i přesto, že po nepovedeném startu vjel do terénu až kolem třicátého místa a že ho stále ještě trápí naštípnuté žebro. Už v závěru třetího kola se ale Albert dotáhl na vedoucí skupinu, ve které se opakovaně pokoušeli o nástup Štybar a další Belgičan Sven Nijs.

Obhájce celkového prvenství se ale později z popředí vytratil, zatímco Štybar nadále odrážel Albertovy útoky. Na oba lídry se dotáhl pouze Pauwels, což jeho týmovému kolegovi Štybarovi hrálo do karet. 

Český jezdec, který startoval poprvé v kariéře v trikotu vedoucího jezdce SP, vjel do závěrečného kola dokonce na první pozici, ale Albert využil jeho podklouznutí a nástupem rozhodl. "Udělal jsem hodně chyb a nejelo se mi tak dobře jako před týdnem. Albert byl dnes těžký soupeř. Jel úplně jiný závod než v Roubaix," řekl Štybar. 

Český reprezentant se v konci závodu zaměřil na bezpečný dojezd na druhém místě, které mu k celkovému prvenství ještě stačilo. V závěsu jedoucí Pauwels jej kolegiálně vůbec neohrozil a v cílové rovince ani nespurtoval. Elitní desítku uzavřel Radomír Šimůnek. Další dva naši závodníci - Zlámalík a Dlask - skončili ve druhé desítce.

Tagy: SP

Zdroje: ČTK