Svoboda se blýskl na Julisce rekordem, tři běžci mají limity

- Sport autor: red

Překážkář Petr Svoboda ozdobil Memoriál Josefa Odložila v Praze českým rekordem na trati 110 metrů, když časem 13,27 sekundy zlepšil dosavadní vlastní maximum z roku 2008 o dvě setiny.

Skvělým výkonem se dostal na třetí místo letošních světových tabulek a je suverénně nejlepším Evropanem. Letos běželi rychleji pouze Američan David Oliver a světový rekordman Dayron Robles z Kuby.

Hlavní závod na 1500 metrů vyhrál Keňan Collins Cheboi v čase 3:37,91 minuty. Třetí byl Jakub Holuša v novém osobním rekordu 3:38,47 minuty, čímž splnil limit na mistrovství Evropy. Holuša si v Barceloně bude moci vybrat, zda poběží 800 nebo 1500 metrů, neboť má oba limity.

"Bohužel jsem musel na trati hodně obíhat, i tak jsem měl v cíli dost sil. S časem jsem spokojený, zlepšit bych chtěl hlavně půlku," řekl svěřenec Josefa Vedry.

V soutěži oštěpařek nečekaně prohrála domácí favoritka Barbora Špotáková. Díky novému africkému rekordu 66,38 metru z poslední série ji porazila Jihoafričanka Sunette Viljoenová, která tak dosáhla čtvrtého nejlepšího výkonu roku. Světová rekordmanka Špotáková se ještě v závěru vzepjala ke svému nejdelšímu hodu dne, výkon 65,71 metru jí ale na prvenství nestačil.

Kritérium pro účast na ME zaběhli na Julisce vedle Holuši také sprinter Jan Veleba, který vyhrál závod na 100 m ve vyrovnaném osobním rekordu 10,33 sekundy, a Josef Prorok, pátý na 400 metrů překážek v čase 50,64. V týmu pro Barcelonu už je 33 lidí.

Svoboda přitom dnes na start málem ani nenastoupil, protože si při rozcvičování zablokoval koleno. "Zaplaťpánbůh, že jsem to natvrdo rozběhal," řekl v cíli. Dnešní výkon bere jako první krok ke splnění svého snu, jímž je čas pod 13 sekund, což ještě nikdy žádný bílý atlet nedokázal. Letos by chtěl běžet 13,10. "Mám našlápnuto, ale hlavně mi to dnes posunulo hlavu," uvedl Svoboda.

Veleba kvitoval ideální podmínky a podařený start. "Rezervu vidím v tom, že jsem dnes neměl nikoho před sebou, což by možná nějakou tu setinku srazilo," prohlásil. I Prorok věří, že se může zlepšit. "Ještě to nebylo ono," řekl.

Závod na 400 metrů překážek hravě vyhrála Zuzana Hejnová, která se minulý týden při Diamantové lize v Římě blýskla českým rekordem 54,13 sekundy. Dnes byla v sólozávodě o 55 setin pomalejší. "Před týdnem bych s tím ještě byla spokojená, ale dnes je to už takový normální čas," usmála se Hejnová v cíli.

Zdroje: ČTK