Těžký los! Češi se na Euru střetnou se Španělskem, Tureckem a Chorvatskem

- Fotbal autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Česká fotbalová reprezentace se na Euru 2016 ve Francii střetne v základní skupině s obhájcem titulu Španělskem, Tureckem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los v Paříži.  Do vyřazovacích bojů postupují dvě mužstva z každé skupiny a nejlepší čtyři celky z třetích míst.

Dnešní los českému týmu příliš nepřál

Dnešní los českému týmu příliš nepřál,zdroj: Profimedia.cz

Na evropském šampionátu bude hrát poprvé 24 týmů, které los rozdělil do šesti skupin po čtyřech. Do play off postoupí první dva celky z každé skupiny a nejlepší čtyři mužstva z třetích míst.

Svěřenci trenéra Pavla Vrby vstoupí do šampionátu 13. června v Toulouse soubojem se Španělskem. Poté se 17. června utkají v St. Étienne s Chorvatskem a skupinu uzavřou 21. června v Lens proti Turecku.

Šampionát začne 10. června soubojem pořadatelské země s Rumunskem a vyvrcholí finálovým duelem 10. července.

Čeští fotbalisté byli při losu ve třetím ze čtyř výkonnostních košů a měli jistotu, že nenarazí na Slovensko, Švédsko, Polsku, Rumunsko a Maďarsko.

Los, na kterém se podílel i mistr Evropy z roku 1976 Antonín Panenka, ale nebyl k Vrbovu týmu příliš přívětivý. Bývalý řecký útočník Angelos Charisteas vylosoval národní celek jako čtvrtý v pořadí z třetího koše a přiřadil ho k dvojici Španělsko - Turecko. Poté ještě do skupiny D přibylo Chorvatsko.

Španělsko patří k hlavním favoritům turnaje, vyhrálo poslední dva evropské šampionáty a také mistrovství světa v roce 2010. Češi se s ním naposledy utkali v kvalifikaci o minulé Euro 2012 a prohráli 1:2 venku a 0:2 doma. V samostatné historii reprezentace hrála se Španělskem ještě v kvalifikaci o MS 1998 a připsala si remízu 0:0 doma a prohru 0:1 venku.

S Tureckem se český celek utkal v uplynulé kvalifikační skupině. V Istanbulu zvítězil 2:1 a poté v odvetě v Praze prohrál 0:2 v době, kdy už měl jistý postup. Reprezentanti nemají na Turky dobré vzpomínky z evropského šampionátu v roce 2008, kdy v závěrečném duelu skupiny přišli o vedení 2:0 a po porážce 2:3 nepostoupili do play off.

S Chorvatskem čeští fotbalisté ještě soutěžní zápas nehráli. Před čtyřmi lety prohráli v přípravě v Pule 2:4, v roce 1996 s balkánským týmem na turnaji v Casablance remizovali 1:1 a podlehli na penalty.

Češi na kontinentálním mistrovství ještě v samostatné historii nikdy nechyběli a na závěrečný turnaj do Francie postoupili jako vítěz kvalifikační skupiny A.

Los základních skupin fotbalového mistrovství Evropy 2016 ve Francii:

Skupina A: Francie, Albánie, Rumunsko, Švýcarsko.

Skupina B: Anglie, Wales, Slovensko, Rusko.

Skupina C: Německo, Severní Irsko, Polsko, Ukrajina.

Skupina D: Španělsko, Turecko, Česko, Chorvatsko.

Skupina E: Belgie, Irsko, Švédsko, Itálie.

Skupina F: Portugalsko, Island, Maďarsko, Rakousko.

Tagy: Česká fotbalová reprezentace Euro 2016

Zdroje: ČTK