Počasí dnes -2°C Slabý déšť

Titul mistrů světa obhájili Rusové

Ruští hokejisté obhájili titul mistrů světa. Ve finále 73. šampionátu ve Švýcarsku dnes porazili stejně jako před rokem Kanadu - tentokrát 2:1. V boji o bronz porazili Švédové USA 4:2.

Vítězný gól dal v 35. minutě Alexandr Radulov. Rusové mají na kontě rekordních 25 titulů, o jeden více než Kanada. Od úvodního vhazování se hrál i pod dohledem českého čárového rozhodčího Petra Blümela strhující rychlý hokej. Rusové si počáteční aktivitou rychle vynutili přesilovku, v níž po Kovalčukově akci mohl střílet do odkryté klece Zinovjev, trefil však jen gólmana Rolosona, který dostal v kanadské brance přednost před Masonem. Zámořský tým přispěchal s odpovědí hned poté, co byl zpět v plném počtu. V polovině šesté minuty se po Weberově ráně od modré dostal puk k Doanovi, ten našel zadovkou Spezzu a jeho úkol byl snadný - trefit z brankoviště prázdnou branku. Zvýšit mohl Doughty, ale Bryzgalova nepřekonal. Na konci 13. minuty musel na trestnou lavici Coburn, když vyhodil kotouč do hlediště z vlastního obranného pásma a vzápětí mohl litovat. Po 13 sekundách přesilovky totiž Saprykin pohotově tečoval ránu Aťjušova od modré čáry a bylo vyrovnáno. Ve druhé třetině vyzkoušel Bryzgalova jako první Doan, ruský gólman však puk vyrážečkou vytěsnil mimo. Na druhé straně vzápětí zahrozil Kovalčuk a otevřená bitva z první třetiny pokračovala. Odvážným průnikem zkusil štěstí mladík Stamkos, po jehož akci přistál kotouč na síťce těsně za horní tyčkou. Poté ostře pálil z mezikruží St. Louis, povyjetý Bryzgalov si poradil. Stejně úspěšně si vedl i při závaru o chvilku později. V polovině utkání se Rusové vymanili z kanadského sevření a několikrát byli blízko vedení. Po akci Kovalčuka nezamířil ze stoprocentní šance přesně Těreščenko, gólman Roloson si pak poradil s pokusy Kovalčuka i Kalinina, ale přesto druhé brance sborné nezabránil. Přesně v polovině 35. minuty ho totiž povedeným zakončením přečíslení dvou na jednoho překonal Radulov. Do druhé přestávky měl dvakrát šanci srovnat krok Stamkos, vylámal si ale zuby na Bryzgalovovi. Na začátku třetí části hry si do slibné pozice najel Vlasic, Bryzgalov však proti němu vyjel a kanadský bek neměl prostor, kudy by ho mohl překonat. O pár okamžiků později pálil z mezikruží Stamkos, ruský gólman byl opět bezchybný. Na začátku 46. minuty vyrazil do rychlého kontru Kovalčuk, jeho nebezpečnou ránu ale Roloson vyrazil pravým betonem. Kanaďané hnáni vidinou vyrovnání stupňovali tlak, ale úspěch nepřinesla Weberova rána od modré ani Doanova teč pár vteřin nato. V 51. minutě byl blízko z ideální pozice střílející Heatley, trefil však rameno Bryzgalova, který jinak neměl nejmenší šanci zareagovat, a neuspěl ani Spezza. Rusové už se nepouštěli příliš na zteč, ale o to obětavější byli v obraně. Zvýšit mohli v přesilovce v 53. minutě, když šel na lavici hanby Fisher, jenže Kanaďané oslabení dobře zvládli a přišel jejich závěrečný nápor. Více než minutu před koncem odjel z branky gólman Roloson, půl minuty před koncem sáhl kouč Ruff k oddechovému času. Doan po něm pálil jen do Bryzgalova a Spezza namířil svou teč jen do boční sítě, takže Rusové mohli slavit úspěšnou obhajobu. Kanadané Rusy výrazně přestříleli, nakonec ovšem slavila úspěch zodpovědná obrana ruského týmu. Rusové ustoupili od své tradiční hry a porazili Kanadu jejími vlastními zbraněmi. Ve druhém nedělním utkání rozhodli Švédové až ve třetí třetině o svém vítězství na d mladým týmem USA 4:2 a získali bronz. Čeští hokejisté skončili na MS až šestí.