Triatlonisté: V oceánu u Japonska plavat nebudeme, MS bylo zrušeno

- Sport autor: red

Závod mistrovství světa v triatlonu se v Jokohamě neuskuteční v původním květnovém termínu kvůli obavám z radiace v mořské vodě. Rozhodla o tom Mezinárodní triatlonová unie (ITU) poté, co se ozývaly kritické hlasy i ze strany závodníků.

Závod, který je součástí mistrovství světa, se měl konat 14. května. Plaveckou část by však triatlonisté museli absolvovat v Jokohamském zálivu, který je pouze 300 kilometrů od Fukušimy. Tamní jaderná elektrárna byla výrazně poškozena březnovým zemětřesením a do okolí uniká značné množství radiace. Závažnost havárie je ohodnocena sedmým stupněm, kterého v minulosti dosáhl pouze Černobyl.

ITU chce prokázat solidaritu

"Oznámili jsme ITU, že Jokohama byla zemětřesením zasažena minimálně a stále monitorujeme stav vody. Poslední testy neprokázaly žádnou radiaci," snažil se vedení ITU ujistit o bezpečnosti šéf národního svazu Šiničiro Ocuka. Mezinárodní triatlonová unie však nechce v žádném případě riskovat zdraví sportovců a závod raději odložila.

"ITU chce prokázat Japonsku solidaritu a snaží se najít vhodný náhradní termín, zřejmě v září po finálovém závodě v Pekingu. V Jokohamě by se pak mohl konat speciální závod o olympijské body," dodal Ocuka.

Série závodů mistrovství světa, které zároveň slouží i jako olympijská kvalifikace, byla zahájena předminulý týden v Sydney. Další pokračování přivítá v červnu Madrid.

Tagy: Japonsko závod MS

Zdroje: ČTK