Třináct kol fotbalové ligy přinese nejen dramatický boj o titul

- Sport autor: red

Pouze třináct kol zbývá do konce první fotbalové ligy, ale o to dramatičtější boj jarní část slibuje. Velká bude bitva o titul, v níž se obhájce Sparta pokusí smazat zbytek původně dvanáctibodového náskoku Plzně, který se ztenčil na čtyři body.

Neméně zajímavá však bude situace na opačném pólu tabulky, kde je v sestupových vodách namočena mimo jiné i Slavia.

Boj o titul se zdramatizoval už v závěru loňského roku. Řada expertů sice pasovala Plzeň předem za jistého mistra, jenže Západočechům v závěru podzimu došel dech a jejich náskok před Spartou se výrazně smrskl. V zimě podle všeho nabrali síly zpět a nebojí se vyhlásit útok na premiérový titul v historii klubu. "Spartu beru jako silného soupeře, na rozdíl od médií jsem ji nikdy neodepsal. Její hráčská kvalita je obrovská. Věřím však, že se jí nikdy nepodaří dostat před nás," uvedl trenér Pavel Vrba.

Kolem obhájce trofeje bylo tradičně během zimy živo: počínaje odchody Juraje Kucky a Bonyho Wilfrieda, komplikovaným příchodem Andreje Keriče, a naposledy skandálem ohledně "černého" startu tří omluvených reprezentantů v zápase na soustředění ve Španělsku.

Rozehraná Sparta

Výhodou Sparty je, že vstoupí do jara rozehranější, protože za sebou bude mít při pondělním startu v Ostravě už dvě utkání Evropské ligy s Liverpoolem a případný čtvrteční postup by jí napumpoval energií. Pohárové snažení může být důležité i pro klíčový zápas v lize, kterým bude utkání ve třetím jarním kole v Plzni. Ani po něm ale zdaleka nebude jasno - ve hře bude totiž stále třicet bodů.

Za vedoucím duem se po podzimu seřadily s minimálními rozestupy na dalších příčkách Olomouc, Jablonec, Mladá Boleslav, ale nikdo nepočítá s tím, že by ještě zasáhly do boje o titul. Nejlepší výchozí pozici má podle všeho Jablonec, který by neměl zlomit ani odchod Tomáše Pekharta do Sparty. Snahu Olomouce o návrat na kdysi vyklizené pozice může nabourat odchod nejlepšího ligového střelce Michala Hubníka, kterého klub uvolnil do Legie Varšava.

Nahoru ale mohou poskočit i Teplice s Libercem. Pro první ze severočeských klubů mluví dobré klubové zázemí, pro Slovan zkušený trenér Petr Rada. Ani Keričův odchod by neměl Liberci ublížit.

Od osmého místa níže si nemůže být svým osudem jistý žádný klub. Sestupové starosti nemohou ze svých hlav vypudit Bohemians 1905, ale ani třeba o loňský záchranářský boj zkušenější Slovácko, které v zimě místo fotbalových aktivit zaujalo spíše půtkami s bývalým reprezentantem Lukášem Zelenkou.

Na dně jsou Slavia s Brnem

Nejhorší výchozí pozici mívají obvykle týmy s nejnižším počtem bodů před jarem, ale letos je situace trochu odlišná. Dva ze tří klubů na pomyslném dně jsou totiž Slavia s Brnem, proto musí být ostatní obezřetnější. Ani jeden z tradičních prvoligistů nehodlá dát svoji kůži zadarmo, i když Brnu chyběl velkou část přípravy kvůli zdravotním problémů trenér Karel Večeřa.

Oba kluby disponují dostatečně silnými kádry, které by měly za normálních okolností rychle opustit nebezpečnou zónu, jenže zápasů nezbývá mnoho a psychika může být hrát větší roli než skutečné kvality.

Pro mnohé kluby v nižších patrech tabulky možná bude důležité i to, jak se dokážou vyrovnat se stále větším ekonomickým tlakem, což může trápit i herně se zvedající slávisty. Pokud ale budou jejich fanoušci věřit sázkovým expertům, strach mít nemusí - podle bookmakerů je dokonce až šest adeptů, kteří mají do druhé ligy blíže.

Tagy: fotbal liga

Zdroje: ČTK