Trumf Morávek: Výhra nad Ukrajinou nám dodala sebevědomí

- Sport autor: red

VIDEO. Žádný pocit ukřivděnosti z toho, že první poločas zahajovacího utkání mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let proseděl jen na lavičce. V záložníkovi Janu Morávkovi vládnou radostné pocity z toho, že český tým v premiéře porazil Ukrajinu 2:1.

A Morávek měl na úspěchu svůj podíl: právě u něj začaly obě gólové akce, které zakončil utěšenými trefami kapitán Bořek Dočkal.

Morávek však svůj part nevnímal tak, že by si užíval zadostiučinění. "Mě těší jen to, že jsem klukům mohl ve druhém poločase pomoci. Od toho v týmu jsem," řekl Morávek po nedělním duelu ve Viborgu. "Vstup do turnaje se nám povedl, to je nejdůležitější," pochvaloval si.

Odchovanec Bohemians 1905 má být jedním z trumfů kouče Jakuba Dovalila. Morávek prožil výbornou sezonu v bundesligovém Kaiserslauternu, kam odešel hostovat ze Schalke 04. V týmu "Rudých ďáblů" dal pět ligových branek, ale při premiéře Eura se nevešel do zahajovací jedenáctky. I proto, že jej dlouhodobě sužují problémy s přitahovačem stehenního svalu na pravé noze a Morávek v minulém týdnu vynechal několik tréninků jednadvacítky před ME.

"Trenér v Kaiserslauternu mě kvůli tomu (zranění) nechal odpočívat poslední ligový zápas. Pak jsem měl tři týdny volno, ale zase se to ozvalo, když jsem začal přípravu s jednadvacítkou. Po šampionátu to důkladně doléčím, abych předešel dalším komplikacím," řekl Morávek, který se v příští sezoně zřejmě vrátí do Schalke. "Když se rozběhám a sval zahřeju, tak to jde. Bolí mě to při střelbě, a když mám míč na dlouhou nohu. Ale proti Ukrajině jsem asi po dvaceti minutách cítil tréninkové manko. Teď mám dva dny do dalšího zápasu, takže se zkusím dát dohromady, abych byl fit," uvedl Morávek před středečním utkáním se Španělskem. Po něm si mladí Češi v případě výhry zajistí postup do semifinále ME.

Střídání týmu pomohlo

Morávek se proti Ukrajině šance nakonec dočkal. V poločase vystřídal Tomáše Hořavu a i kouč Dovalil si pochvaloval, jak změna týmu pomohla. Morávek pomáhal rozjíždět akce, po nichž padly obě české branky. V prvním poločase z lavičky vnímal, že hra "lvíčat" hlavně směrem do ofenzivy není optimální. "Někdy to tak je, že se nedaří úplně podle představ. Byly tam fáze, kdy jsme zbytečně ztráceli balón, nepodrželi ho. Ale zase po přestávce jsme potvrdili vysoké kvality," liboval si Morávek.

Jediným negativem podle něj byl gól na 1:2 inkasovaný v 88. minutě. "Byla to zbytečná komplikace, musíme si na to dát příště pozor," řekl Morávek. Defenziva podle něj jinak fungovala bezvadně a může být hlavní českou devizou na turnaji. "Vzadu máme vysokou kvalitu. V obraně kluci odehráli zápas fantasticky. Tam je naše síla. Teď se ještě zlepšit vpředu," řekl Morávek.

Tagy: fotbal 21

Zdroje: ČTK