Tvrdé podmínky je neodradily. Česká účast na Dakaru bude překvapivě vysoká

- Auto-moto autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Již 37. ročník slavného závodu Rallye Dakar bude mít bohaté zastoupení z řad českých jezdců. Po Argentině a Bolívii se bude prohánět pět tuzemských motocyklistů, šest posádek kamionů a totožný počet pilotů automobilů.

Aleš Loprais skončil na posledním Dakaru čtvrtý, stupně vítězů obsadily tři posádky ruského týmu Kamaz

Aleš Loprais skončil na posledním Dakaru čtvrtý, stupně vítězů obsadily tři posádky ruského týmu Kamaz,zdroj: Profimedia.cz

Velká změna je zejména v elitní kategorii automobilů, do které zasáhne český účastník seriálu mistrovství světa v rallye Martin Prokop, jenž bude členem továrního týmu Toyoty. Po letech se na Dakar vrací zkušený Miroslav Zapletal, který v roce 2009 obsadil celkově sedmé místo, což je historicky nejlepší český výsledek.

V kategorii motocyklistů a kamionů nechybějí tradiční jména. Velké ambice mezi jednostopými stroji budou mít zejména v minulém ročníku dvacátý Ondřej Klymčiw a na jubilejní desátý Dakar se chystající David Pabiška. Hlavní českou postavou mezi řidiči kamionů je Aleš Loprais, jenž tentokrát pojede s ivecem. Další Češi v čele s Martinem Kolomým nebo Tomášem Vrátným zůstali věrni tatrám.

České zastoupení budou mít i posádky Kazacha Artura Ardavičuse a Alberta Llovery z Andorry. Na zahraniční spolupracovníky spoléhají ale i Zapletal, v Austrálii žijící Peter Jerie nebo Loprais.

Osmatřicátý ročník Rallye Dakar se uskuteční od 2. do 16. ledna v Argentině a Bolívii. Zapojí se do něj 354 závodních strojů, na jejichž posádky čeká více než 9000 km. Přibližně polovina z nich by měla být součástí měřených úseků.

Česká účast na Rallye Dakar 2016:

Automobily: Miroslav Zapletal, Maciek Marton (Hummer); Martin Prokop, Jan Tománek (Toyota); Peter Jerie, Dale Moscatt (Toyota); Josef Macháček, Martin Plechatý (buggy MD rallye sport Optimus); Tomáš Ouředníček, Pavel Vaculík (Hummer); Dušan Randýsek, Rostislav Pilný (buggy Arctic cat).

Motocykly: Ondřej Klymčiw (Husqvarna), David Pabiška (KTM), Milan Engel (KTM), Jan Veselý (KTM), Rudolf Lhotský (KTM).

Kamiony: Aleš Loprais, Ferran Marco Alcayna, Jan van der Vaet (Iveco); Martin Kolomý, David Kilián, René Kilián (Tatra); Tomáš Vrátný, Jaroslav Miškolci, Milan Holáň (Tatra); Martin Macík ml., František Tomášek, Michal Mrkva (Liaz); Jaroslav Valtr, Josef Kalina, Jiří Štross (Tatra); Robert Randýsek, Petr Zábranský, Marek Sýkora (MAN); Artur Ardavičus, Filip Škrobánek (Tatra); Albert Llovera, Charly Gotlib, Jaromír Martinec (Tatra).

Tagy: Rallye Dakar

Zdroje: ČTK