Dnes je pátek 5. března 2021., Svátek má Kazimír
Počasí dnes 1°C Smíšené přeháňky

Ústí nedostalo licenci, Gambrinus ligu bude hrát Brno

Ústí nedostalo licenci, Gambrinus ligu bude hrát Brno
Tisková konference po zasedání Ligového shromáždění klubů první a druhé fotbalové ligy se konala 6. června 2012 v Iris Congress Hotelu v Praze 10.. Klíčovým bodem jednání byl postup do Gambrinus ligy na základě výsledků licenčního řízení FA ČR. Na snímku zleva ředitel OPF FAČR Ivo Lubas, předseda LS FAČR Dušan Svoboda a licenční manažer Stanislav Rýznar. BOHUMIL ČERVENKA / MEDIAFAX | zdroj: Tisková zpráva

Nováčkem první fotbalové ligy je spolu s Jihlavou také Brno, které se do nejvyšší soutěže vrací po roční přestávce. Zbrojovka sice skončila ve druhé lize až čtvrtá, ovšem vítězné Ústí nad Labem neuspělo s odvoláním proti neudělení prvoligové licence. Navíc třetí Sokolov se o postup neucházel. Rozhodl o tom licenční tribunál FAČR, což následně potvrdilo i ligové shromáždění.

Licenční tribunál dnes rovněž uděloval dodatečně licence pro druhou ligu. Dostalo ji právě Ústí, Opava a Táborsko. Bez práva na profesionální soutěže tak zůstává jen Most, o jehož odvolání tribunál rozhodne do 19. června. "V případě, že by Most licenci nedostal, byl by osloven druhý tým z ČFL, kterým jsou nyní Pardubice," řekl licenční manažer Stanislav Rýznar. Druhá liga tak má třináct jistých účastníků. Rozhodovat se ještě bude o nováčcích, kterými budou Chrudim z ČFL a HFK Olomouc, nebo Frýdek-Místek z MSFL. Ústí vítězstvím v druhé lize vybojovalo právo postoupit mezi elitu, jenže jeho stadion nesplňuje podmínky pro profesionální soutěže, ať už zázemím, chybějícím vyhříváním trávníku či absencí osvětlení. Před dvěma lety bylo Ústí umožněno hrát první ligu v nedalekých Teplicích s podmínkou, že bude zahájena rekonstrukce vlastního stadionu. Ta však dosud nezačala. Sice již byly podniknuty kroky k tomu, aby se s rekonstrukcí začalo, ale skončila by nejdříve až v roce 2015. Proto klubu nebyla udělena licence pro první ligu ani po odvolání. Promluvit do toho mohlo ještě ligové shromáždění, které hlasovalo o tom, zda dovolí Ústí hrát znovu v Teplicích. "Naprostou většinou jsme se shodli jim to neumožnit," řekl místopředseda FAČR za ligu Dušan Svoboda. "Dali jsme jasný signál do budoucna, že kluby, které chtějí postoupit do první ligy, musejí brát vážně plnění licenčních podmínek. Není to jen o týmu, ale o součinnosti celého regionu," dodal. Třetí Sokolov se ani neodvolal proti neudělení licence pro první ligu, jelikož se chce nejdříve na postup kvalitně připravit a nic neuspěchat. "Sokolov jasně deklaroval, že zájem o postup nemá. V tu chvíli jsme jednali jen o Ústí. To, že byla jeho žádost o hraní v Teplicích zamítnuta, znamená, že do ligy postupuje čtvrté Brno, jehož stadion splňuje sportovně-technické podmínky," dodal Svoboda. Do ligy se tak po roční pauze vrací její tradiční účastník, který nejvyšší soutěž hrál pravidelně od roku 1992 až do loňska. Nejslavnější období Brno prožívalo už v polovině 70. let, kdy pod vedením trenéra Josefa Masopusta patřilo k předním klubům a v roce 1978 získalo svůj jediný titul. Po loňském sestupu prošel tým výraznou obměnou. Po podzimu byl ve druhé lize až čtrnáctý, během zimy se však týmu ujal trenér Petr Čuhel a na jaře získalo Brno nejvíce bodů ze všech a poskočilo až na čtvrtou příčku.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,180 26,280
USD 21,910 22,050
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma