Už nejsem zelenáč, říká před šampionátem chodkyně Anežka Drahotová a pokukuje po medaili

- Atletika autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Den D pro ni bude 28. srpen. To se na atletickém mistrovství světa v Pekingu koná závod na 20 kilometrů. A česká chodkyně Anežka Drahotová ví, že není bez medailových šancí.

Anežka jede do Pekingu s medailovými ambicemi

Anežka jede do Pekingu s medailovými ambicemi,zdroj: Profimedia.cz

Pro závěrečnou přípravu na šampionát si zvolila japonskou Cukubu. Do čínské metropole se přesune čtyři dny před samotným závodem. Anežka věří svému kouči Ivu Pitákovi, který už v Japonsku dvakrát byl a doufá, že po finálním tréninku bude dobře připravena na boj o stupně vítězů. "Není to nereálné, formu mám," řekla Drahotová před odletem. 

Závěrečná příprava se ponese hlavně ve znamení aklimatizace a ladění formy. "Kopírujeme osvědčený program," prozradila dvacetiletá atletka. Před deseti lety v Cukubě totiž trénovala i Barbora Dibelková, která byla tehdy na MS v Helsinkách pátá. "To bych chtěla vylepšit," řekla juniorská mistryně světa i Evropy. 

A věří, že v Japonsku bude i přijatelnější vzduch. "Nejraději jezdím na závody pár dní předem," našla další pozitivum soustředění. "Neplánujeme nějak extrémně těžké tréninky, ale nějaké náročnější budou. Nejsem zvyklá mít dlouhé volno," usmála se univerzální sportovkyně. 

Před dvěma roky v osmnácti letech překvapila, když na MS v Moskvě valnou část závodu na 20 km vedla. Pak nestačila ve finiši, ale sedmé místo bylo v její premiéře mezi seniory úspěchem. A nyní by opět mohla být vidět často v čele závodu. "Ale už to nebude taková taktika, už nejsem zelenáč, rozvrhneme to jinak," plánovala. "Bude to chtít přečíst závod, ale od toho mám trenéra, aby mi poradil," řekla. 

Chce to chladnou hlavu

Připravena je prý dobře. "Mám za sebou jedno z nejtěžších soustředění v životě, všechno dopadlo tak, jak mělo, natrénováno mám," tvrdí. "Teď záleží, jak to člověku sedne, jak se na to psychicky připravím. Špička je srovnaná, závod dlouhý, nejsou velcí favorité. Já se do toho nesmím hnát po hlavě, což je někdy můj problém," připustila. 

Nejspíš bude v Pekingu trochu "vymetenou cestičku" k medaili, neboť ruská federace coby velmoc této disciplíny pravděpodobně nepošle na šampionát své chodce. V minulých letech byly za doping potrestány tři desítky ruských chodců a svaz stáhl reprezentanty ze soutěží. V Moskvě získali domácí ateti čtyři z devíti medailí. "Já se k tomu nechci moc vyjadřovat, nevím kolem toho nic, uvidíme, co řekne startovka," nechtěla komentovat situaci. "Já musím být schopna závodit s kýmkoliv," dodala. 

Tagy: Peking atletika chůze mistrovství světa v atletice

Zdroje: ČTK