Už se těším na lyže, říká Šárka Strachová a odlétá za sněhem do Argentiny

- Lyžování autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Z vedra do zimy. Nejlepší česká slalomářka Šárka Strachová má za sebou náročný letní trénink a nyní míří na tři týdny za sněhem do argentinského střediska Ushuai.

Šárka Strachová odlétá v pátek do Argentiny

Šárka Strachová odlétá v pátek do Argentiny,zdroj: Profimedia.cz

V obměněné dřině pracovala hodně na zlepšení kloubního rozsahu a cítila se obecně dobře. "Sama jsem zvědavá, příjemně napnutá, jak se letní trénink projeví na lyžích. Už se na ně těším, ale do poslední chvíle jsem si suchý trénink užívala, i když bolel, byl těžký a intenzivní a bývala jsem unavená," řekla třicetiletá čtyřnásobná medailistka z mistrovství světa a bronzová z olympiády ve Vancouveru 2010.

Léto jinak

Starost o kondiční přípravu Strachové převzal Tomáš Jánský, s kterým se věnuje i thajskému boxu. Do letní dřiny tak zařadila vedle klasické posilovny, výběhů ve Stromovce a jízdy na kole na českých horách třeba i plavání, aquajogging a hodně si slibuje od metody dynamické neuromuskulární stabilizace těla (DNS). 

"Výrazně jsem léto přetočila, protože jsem potřebovala změnu a novou motivaci. To se povedlo, léto mě bavilo a zatímco loni jsem to na konci těžko žvýkala, tak letos jsem úplně v pohodě a cítím se líp než loni," pochvalovala si. Zrušila letní cesty do Rakouska a čtyři měsíce byla v Česku. "Užila jsem si necestování, klid a pohodu domova." 

Ve srovnání s minulým rokem je na tom lépe, ale sama se statistickými údaji nezabývá. "Grafy a tabulky moc nemusím. Důležité je, jak se cítím a jak se zmáčknu na svazích a jak to dokážu využít na lyžích. To je na lyžování krásné," řekla Strachová

S fyzioterapeutkou Vendulou Hrubšovou cvičila čtyřikrát týdně metodu DNS profesora Pavla Koláře. "Opřela jsem se do toho, rozpohybovala jsem kyčle, posílila trup těla. Už se těším, jak to pomůže při stabilizaci na lyžích," řekla Strachová, která měla občas problém na svahu plnit požadavek rakouského trenéra Klause Mayrhofera. "Teď to snad půjde a posuneme se dál." 

Pomalu se sžila také s vodou, kterou dříve moc nevyhledávala. "Já, zarytý neplavec, jsem začala plavat," smála se. "Teď už přeplavu celý bazén kraulem, což byl dřív nepředstavitelný výkon," řekla Strachová. K bazénu přidala ještě novinku v podobě aquajoggingu. "Je to víc silové, pro zpevnění trupu a podobné lyžím. To mě bavilo a vůbec to nebylo jednoduché, ale pak se mi krásně běhalo venku," řekla. 

Jsem ráda, že pokračuju

V Argentině bude testovat materiál. Její rakouský servisman Gerald Stocker zabalil 12 párů slalomových lžích a má tři páry bot. "Celkem máme dvacet tři kusů zavazadel, asi devět set kilo nákladu," prozradila. Povezou i slalomové tyče, vrtačky, servisní bedny či masážní stůl. "Soustředění vyjde na tři čtvrtě milionu," spočítala. 

V létě si už ani neuvědomila, že během minulé zimy zvažovala i konec kariéry. "Jsem ráda, že pokračuju. Uvidíme, co mi ty další dva roky přinesou. Ale objevuju věci, novinky a vím, že je budu moct zúročit po skončení kariéry. Při lyžování mě drží pocit, že se skrze něj něco naučím do života. To mě drží a nechce pustit, abych kariéru ukončila. Není to jen touha po glóbu, ale ještě pocit, že mám ještě něco poznat." 

Tagy: česká lyžařka alpské lyžování

Zdroje: ČTK