Vettel dojel v Japonsku třetí a je mistrem světa

- Auto-moto autor: Michal Polák

Němec Sebastian Vettel z týmu Red Bull obhájil titul mistra světa v závodech vozů formule 1. Stačilo mu k tomu třetí místo v dnešní Velké ceně Japonska.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Závod v Suzuce vyhrál Brit Jenson Button z McLarenu před dalším bývalým mistrem světa Španělem Fernandem Alonsem ze stáje Ferrari.

Čtyřiadvacetiletý Vettel je teprve devátým pilotem v historii, který obhájil titul, a zároveň se stal nejmladším dvojnásobným světovým šampionem. V dosavadních patnácti závodech sezony vyhrál devětkrát, čtyřikrát byl druhý, jednou čtvrtý a nyní premiérově obsadil třetí pozici. Titul si zajistil čtyři závody před koncem seriálu.

Start se v Japonsku podařil Buttonovi, ale vítěz sobotní kvalifikace Vettel ho z prvního místa lehce vytlačil z trati a Brit se po chvilkové jízdě pravou stranou auta po trávě propadl na třetí místo za týmového kolegu Lewise Hamiltona. Incident vyšetřovali traťoví komisaři, ale německý lídr z něj vyvázl bez trestu. Na první místě jezdil až do dvacátého okruhu, než se před něj po vydařené druhé zastávce v boxech dostal Button.

Drobná kolize mezi pilotem Ferrari Felipem Massou z Brazílie a Hamiltonem ve 21. okruhu způsobila, že na trať musel vyjet bezpečnostní vůz, neboť na silnici zůstaly úlomky z auta. Díky tomu se na vedoucí dvojici dotáhl Alonso. Button od té doby zajížděl nejrychlejší kola závodu a mířil za třetím vítězstvím v sezoně. Před Vettela, který "pouze" v kvalifikaci narušil víkendovou nadvládu mclarenů, se nakonec dostal i Alonso.

Právě Vettel s Alonsem se v jinak poklidném závodě starali o napětí, protože Španěl musel druhé místo před německým soupeřem bránit. V závěru závodu Button kvůli docházejícímu palivu trochu polevil a dvojice pronásledovatelů se mu přiblížila, ale předjet Brita už Španěl nedokázal. Také Vettel se spokojil se třetím místem a mohl začít s oslavami titulu. Za týden v Koreji už pojede jako staronový šampion.

Tagy: Japonsko titul Vettel formule

Zdroje: ČTK