Vrba před Islandem: Vítěz udělá velký krok k postupu

- Fotbal autor: Petr Hašek

Vítěz nedělního kvalifikačního zápasu v Plzni se přiblíží k postupu na fotbalové mistrovství Evropy. Tak mluví o duelu s Islandem trenér české reprezentace Pavel Vrba. A pohled na tabulku mu dává za pravdu. Oba týmy mají po třech zápasech na kontě plný počet devíti bodů.

Trenér Pavel Vrba udílí pokyny kapitánovi Tomáši Rosickému

Trenér Pavel Vrba udílí pokyny kapitánovi Tomáši Rosickému,zdroj: Profimedia.cz

Český kouč dobře ví, že Island bude nepříjemným soupeřem, mezi jehož přednosti a silné stránky patří především velká disciplinovanost a organizace hry.

„Tak disciplinované mužstvo jsem dlouho neviděl. Opravdu nás nečeká jednoduché utkání. Island je v defenzivě velmi zodpovědný a má velice dobrou organizaci hry. Ta je až skoro úžasná. Jejich trenér na tom asi hodně lpí a ono jim to přináší ovoce. Je na nich vidět dlouhodobá práce,“ řekl Vrba.

Island porazil Turecko i Island 3:0 a v dosud posledním odehraném utkání v rámci skupiny A na domácí půdě přehrál 2:0 i třetí tým z letošního světového šampionátu Nizozemce. Vrba výsledky Seveřanů v kvalifikaci za náhodu nepovažuje.

„Dát ve třech zápasech osm gólů je velmi dobré a navíc žádný nedostat je excelentní. Jim se to povedlo. Nizozemci si proti nim navíc vytvořili jedinou větší šanci, Turci dvě,“ připomněl 50letý kouč a dodal, že velkou zbraní Islandu jsou standardní situace.

Vrba varuje před islandskými standardkami

„Z osmi gólů dali pět po standardkách, což je mimořádná úspěšnost. Proto jsme se tomu samozřejmě věnovali,“ řekl Vrba, jehož svěřenci v utkání s Kazachstánem dostali ze standardních situací dva góly. „S hráči jsme to rozebírali a vysvětlili jsme si, proč jsme je v Kazachstánu dostali," dodal.

Vzhledem k tomu, že oba celky neztratili ještě ani bod a před třetím Nizozemskem mají šestibodový náskok, případný vítěz udělá velký krok směrem k Francii. „Pro nás je to o to důležitější, že hrajeme doma, zatímco Islanďané budou ještě mít domácí odvetu. Myslím, že domácí prostředí bude hrát velkou roli a věřím, že fanoušci nás dotlačí do úspěšného výsledku,“ prohlásil Vrba.

Pro lodivoda českého celku půjde o dvojnásobně pikantní zápas – zažije totiž trenérský návrat do Plzně, kde zažil úspěšné angažmá. „Očekávám atmosféru, jaká tu bývala, když jsme tu s Plzní hrávali v pohárech. Rád bych, aby tu byla atmosféra jako po utkání s CSKA Moskva, které bylo mé poslední s Plzní,“ uzavřel Vrba.

Tagy: Island kvalifikace Česká fotbalová reprezentace

Zdroje: ČTK