Výborně! Sdruženář Portyk se stal juniorským mistrem světa

- Lyžování autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Sdruženář Tomáš Portyk vybojoval zlatou medaili na mistrovství světa juniorů v rumunské Řašnově. Další český reprezentant Lukáš Daněk skončil na čtvrtém místě. Útok na druhou medaili se nepovedl běžkyni na lyžích Petře Novákové, která si v úterním závodě na 10 km klasickou technikou dojela pro bronz. Na volné desítce obsadila dvaadvacetiletá rodačka z Karlových Varů páté místo.

Tomáš Portyk

Tomáš Portyk,zdroj: Profimedia.cz

Portyk si dnes vynahradil zklamání z prvního závodu v Rašnově. V něm předvedl devatenáctiletý sdruženář z Lomnice nad Popelkou nejdelší skok, ale upadl a kvůli bodovým srážkám skončil v první části až třiadvacátý. Do běhu na 10 km o den později nakonec nenastoupil, protože byl po pádu mírně otřesen.

Skokanská část druhého závodu sdruženářů byla dnes zrušena, takže junioři startovali do běhu na 5 km podle výsledků pondělního provizorního skokanského kola. Portyk vybíhal sekundu za Estoncem Kristjanem Ilvesem a 12 sekund před Němcem Terencem Weberem. V cíli byl o pět sekund dříve než oba jeho nejbližší soupeři. Osmnáctiletý Daněk na čtvrtém místě ztratil na Portyka už přes 48 sekund.

Portyk má za sebou ve svém věku už starty na olympijských hrách i dvou světových šampionátech seniorů. Už tři roky závodí mezi elitou ve Světovém poháru. Na juniorském MS se představil už pošesté, jeho maximem dosud bylo čtvrté místo z loňského šampionátu v Almaty.

Z českých sdruženářů před ním dokázal juniorský světový titul získat naposledy Milan Kučera v roce 1991 v Reit im Winklu. Na MS juniorů a lyžařů do 23 let získala česká výprava zlato poprvé od roku 2009, kdy běžec Aleš Razým zvítězil ve sprintu mezi třiadvacítkami.

Tagy: severská kombinace zlatá medaile

Zdroje: ČTK