Wimbledon: Berdych a Kvitová jsou poslední Češi na turnaji

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 1. 7. 2013 12:31) - Tenis autor: Michal Polák

Nejlepší čeští tenisté Petra Kvitová a Tomáš Berdych postoupili na trávě ve Wimbledonu do osmifinále. O 4. kolo dnes bojovaly také Petra Cetkovská, Klára Zakopalová a Eva Birnerová, všechny tři měly šanci uspět, ale nakonec prohrály. 

Tomáš Berdych

Tomáš Berdych,zdroj: Getty Images

Předloňská šampionka turnaje Kvitová zvládla za 23 minut dnešní dohrávku utkání 3. kola s Jekatěrinou Makarovovou z Ruska a vyhrála 6:3, 2:6 a 6:3. Berdych ztratil s Kevinem Andersonem první set 3:6, ale v dalších Jihoafričana přehrál 6:3, 6:4 a 7:5. 

Cetkovská podlehla Američance Sloane Stephensové 6:7, 6:0, 4:6, přestože ve třetím setu vedla 3:1. Nadějně rozehraný zápas nedotáhla ani Birnerová, která vyhrála nad Monikou Puigovou z Portorika první set a ve druhém vedla 3:1. Nakonec prohrála 6:4, 3:6, 4:6 a své první grandslamové osmifinále si nezahraje. Blízko k překvapení měla Klára Zakopalová. Podávala za stavu 6:5 ve třetím setu na vítězství v duelu s šestou nasazenou Li Na z Číny, ale prohrála 6:4, 0:6 a 6:8. 

 Kvitová zůstává ve spodní části pavouku dvouhry jako osmička nejvýše nasazenou hráčkou. Mimo jiné už vypadly Běloruska Viktoria Azarenková či Ruska Maria Šarapovová. "Zvláště tady bych chtěla hrát dobře a třeba přidat druhý titul, ale pořád je v soutěži hodně dobrých hráček a je to otevřené," řekla Kvitová.

Další soupeřka Suárezová

V pondělním osmifinále se střetne s devatenáctou nasazenou Carlou Suárezovou ze Španělska, nad kterou vede vzájemnou bilanci 4:1 "Známe se velmi dobře a věřím, že tráva bude opět mojí výhodou," uvedla Kvitová

Dohrávku pod slunečními paprsky zvládla skvěle. Vyhrála nejdříve devět z jedenácti výměn, uklidnila se a soupeřce povolila jen jeden game. Hodně míčů vyběhala a trefovala údery k lajnám, do rohů a hlavně dobře podávala. 

Kvitová zápas s Makarovovou rozehrála v pátek, ale už v prvním setu byl za stavu 3:3 kvůli dešti přerušen. Po pauze česká tenistka dominovala a vyhrála pět her. První set získala 6:3 a ve druhém měla náskok 2:0. Pak ale přišly chyby, ztratila osm her po sobě a zápas byl kvůli tmě přerušen za stavu 1:2 ve třetí sadě. 

"To už tak v ženském tenisu bývá, že se to přelévá ze strany na stanu. Když jsem vedla, tak jsem udělala pár lehkých chyb a ona se chytla," řekla Kvitová. Před dohrávkou nemohla dobře spát. "Protože jsem měla v hlavě, co jsem udělala dobře a co špatně," řekla svěřenkyně Davidy Kotyzy. 

Berdych porazil Andersona už podeváté

Berdych porazil Andersona i v devátém vzájemném duelu, letos se utkali již popáté. I před zraky přítelkyně Ester, která dorazila do Londýna, ukázal sebevědomí a schopnost neztrácet víru. V prvním setu ho soupeř zničil, ale Berdych další dvě sady získal. Ve čtvrté už prohrával 3:5, ale sérií čtyř her zápas ukončil. 

"Byl to zase těžký zápas a musel jsem se hodně snažit. Jsem spokojený především se čtvrtým setem, v kterém jsem byl dole, ale vybojoval jsem to," řekl Berdych po skoro tříhodinovém duelu. Během utkání si vzal prášek proti bolesti. "Je to jen něco se zády asi z toho, jak tady bylo v předešlých dnech chladno. Nejde o nic závažného," řekl. Nyní ho čeká Australan Bernard Tomic. 

Cetkovská a Birnerová končí

Cetkovská získala v úvodu rozhodující sady proti Stephensové slibný náskok 2:0, pak si ale dvakrát za sebou prohrála podání a umožnila sedmnácté hráčce světa jít do vedení 5:3. Na raketě dvacetileté Afroameričanky skončila stejně jako loni, kdy s ní vypadla ve druhém kole. 

"Neměla jsem to špatně rozjetý, ale bylo to opatrnější a nedělala jsem, co jsem měla. Je těžké zápasy dokončit a věděla jsem, že musím víc riskovat, ale nešly mi nohy ani ruka. Přišlo pár chyb a z toho kolotoče jsem se nedostala," řekla Cetkovská, která hrála po dlouhé zdravotní pauze teprve čtvrtý letošní turnaj. 

Birnerová si v pátek natáhla tříslo, takže byla trochu ráda za přerušení zápasu kvůli tmě, ale na druhou stranu ji to mrzelo. "Mohla jsem ji dorazit, ale taky jsem nechtěla ukazovat, že se mi něco stalo, takže jsem byla ráda," řekla tenistka, která měla na dohrávku obvázanou nohu i boky, aby tříslo nezlobilo. "Měla jsem skoro takový korzet, aby to šlo. Ale nechci se na to vymlouvat," prohlásila. 

Ještě ve druhém setu dnes vedla 3:1, ale pak převzala vládu nad utkáním soupeřka. "Musím uznat, že hrála výborně a ve třetím setu jsem neměla šanci. K ničemu jsem se nedostala. Snažila jsem se dělat věci stejně, ale ona šla do toho a úplně všechno jí vyšlo. Výborně servírovala," řekla Birnerová. Díky postupu do 3. kola se posune v žebříčku WTA ze 152. místa ke stovce.

Tagy: ATP Wimbledon WTA All England Club

Zdroje: ČTK