Záhlavová-Strýcová je ve čtvrtfinále, Šafářovou vyřadilo zranění

- Sport autor: red

Barbora Záhlavová-Strýcová zachránila čest českých tenistek v dnešním programu ECM Prague Open. Po odstoupení nejvýše nasazené Lucie Šafářová a prohře Evy Hrdinové se Záhlavová-Strýcová stala první domácí čtvrtfinalistkou turnaje.

Záhlavová-Strýcová, bývalá dvojnásobná vítězka juniorky na Australian Open, porazila v druhém kole Rusku Ksenii Pěrvakovou, hráčku z kvalifikace, za více než dvě a půl hodiny 2:6, 6:4 a 6:2. Čtvrtfinále na turnaji WTA si zahrála i minulý týden ve švédském Bastadu, kde v boji o semifinále prohrála s Šafářovou.

Čtyřiadvacetiletá Záhlavová-Strýcová musela duel s Pěrvakovou otáčet. Zpočátku se Češka často rozčilovala, a když první sadu ztratila, praštila raketou o vlastní lavičku. "Ona (soupeřka) je trošičku stroj a já byla roztěkaná a nevěděla co hrát," komentovala plzeňská hráčka první set. Po něm si zavolala na radu trenéra a manžela Jakuba Záhlavu a uklidnila sebe i hru. "Začala jsem být trpělivá, dostala se do hry a čekala na její chyby," komentovala Strýcová obrat.

Vyhrávala dlouhé výměny a ve vedru, ve kterém na centrukurtu teplota vyšplhala přes čtyřicet stupňů, slavila postup. "Počasí bylo ostré, není to příjemné, ale co se dá dělat. Horko mi ale nepomohlo, spíš jsem v třetím setu hrála dobře," řekla Záhlavová-Strýcová.

Soupeřkou Záhlavové-Strýcové bude Švédka Johanna Larssonová. Ta vydělala na zranění Šafářové a postoupila bez boje. Česká i turnajová jednička Šafářová v úterý porazila Lotyšku Anastasiji Sevastovovou, ale dnes podstoupila vyšetření u fyzioterapeuta Pavla Koláře, které odhalilo natržený úpon zadního levého stehenního svalu.

"Takový je život. Jsem z toho smutný," řekl ředitel turnaje Vladislav Šavrda. "Lucka (Šafářová) byla ozdobou, formu evidentně má, nicméně, to se stává. Je to trochu smůla, ale pavouk byl celkově kvalitní, takže ve hře zůstalo hodně dobrých hráček a diváci se můžou dočkat kvalitních zápasů a atraktivního finále," doufal.

Turnaj během tří dnů přišel o pět z šesti nejvýše nasazených hráček. Jedničku Šafářovou i dvojku Alexandru Dulgheruovou z Rumunska vyřadilo zranění. Trojka Timea Bacsinszká ze Švýcarska prohrála v 1. kole, čtyřku Kláru Zakopalovou nepustila do hry horečka a kvůli angíně se odhlásila i turnajová šestka Gisela Dulková z Argentiny.

Před Záhlavovou-Strýcovou nestačila Hrdinová na Annu Tatišviliovou z Gruzie, které podlehla 4:6 a 3:6. Hrdinová, která je až 303. hráčkou světa, mohla postoupit poprvé v kariéře do čtvrtfinále turnaje okruhu WTA. Poprvé o semifinále si ale naopak zahraje Tatišviliová, aktuálně 156. v pořadí dvouhry WTA.

Ve čtvrtek budou z českých hráček ještě bojovat o čtvrtfinále další dvě domácí hráčky. Lucie Hradecká se střetne s Rumunkou Monikou Niculescuovou a Ivetu Benešovou čeká sedmá nasazená Agnes Szavayová, vítězka dvouhry na turnaji v Budapešti z minulého týdne.

Tagy: Praha tenis

Zdroje: ČTK