Záhrobská nedojela úvodní závod SP

- Sport autor: red

Lyžařka Šárka Záhrobská vyšla v úvodu Světového poháru v Söldenu bodově naprázdno, když ve spodní části trati sobotního obřího slalomu minula branku a nedokončila druhé kolo. Vyhrála Finka Tanja Poutiainenová.

Po první jízdě patřilo české reprezentantce 28. místo. 

Olympijskou sezonu zahájila vítězstvím Finka , jež obhajuje prvenství v celkovém hodnocení této disciplíny. Druhá skončila o setinu vteřiny zpět domácí sjezdařka Kathrin Zettelová a bronz získala po prvním kole vedoucí Italka Denise Karbonová. 

Záhrobská nebodovala při tradičním startu do sezony v Söldenu ani před rokem, kdy obsadila na rakouském ledovci 47. příčku. Nejlepší česká lyžařka si ale z vyřazení těžkou hlavu nedělala. "Já mám z jízdy dobrý pocit. Lepší než loni. Není důvod se trápit. Mohl to být dobrý výsledek," uvedla na svém webu čtyřiadvacetiletá závodnice. 

První kolo zvládla se ztrátou 4,11 sekundy na nejrychlejší Karbonovou a byla osmadvacátá. "Bylo to těžké, některé brány byly rozbité a kopec je sám o sobě těžký," uvedla zadýchaná Záhrobská po jízdě. Pochvalovala si perfektně připravené lyže a před druhým kolem říkala: "Doufám, že na kvalitní trati předvedu lepší jízdu." 

Jenomže ve druhé jízdě ve spodní části trati, kterou stavěl americký trenér Wagner, vyjela mimo branku. "V jedný bráně byla nerovnost, byla jsem tam pozdě a minula tu další," popsala Záhrobská konec své jízdy. Nemyslela si, že by šlo o ztrátu koncentrace. "Riskuješ, snažíš se rozjíždět do roviny a problémy tam měly ještě další dvě holky. Byla to problémová brána," doplnila. 

V Söldenu tak Záhrobská nebodovala potřetí z pěti startů, poprvé ovšem závod nedokončila. První start v seriálu SP bez svého otce Petra, který nyní vede jejího bratra, tak slalomářce nevyšel. 

Šestnáctiletá Valentina Volopichová při svém debutu ve Světovém poháru obsadila 59. pozici, poslední z klasifikovaných závodnic. Na nejrychlejší ztratila přes dvanáct sekund. "Je to svátek a skvělá zkušenost, ale mohla jsem jet líp," řekla studentka gymnázia v Plzni, která v létě trénovala na Novém Zélandu i s Lindsey Vonnovou. Američanka v roli obhájkyně celkového prvenství v SP zahájila sezonu devátým místem a obří slalom zůstává jedinou disciplínou, ve které ještě nezvítězila. 

Poutiainenová vyhrála obří slalom v SP počtvrté v kariéře a potvrdila, že se jí v Söldenu daří. Loni na zdejším ledovci dojela druhá stejně jako v roce 2004. "Fantastické! Na vítězství jsem nemyslela, protože člověk po létě nikdy neví, jak na tom je," zářila devětadvacetiletá Finka. "Zima je ještě dlouhá, ale já už mám jedno jisté, mám v kapse jedno vítězství." 

Smolně skončil návrat mezi elitu po těžkém zranění levého kolena z lednového závodu v Záhřebu pro Rakušanku Nicole Hospovou. Předloňská vítězka Světového poháru a mistryně světa v obřím slalomu ze stejného roku v prvním kole upadla po pouhých 13 sekundách a poškodila si tentokrát pravé koleno. 

Vrtulník ji přepravil rovnou ze sjezdovky do nemocnice v Innsbrucku, kde se potvrdilo podezření na přetržený přední zkřížený vaz. Pro jednu z možných kandidátek na olympijské medaile to znamená operaci a konec sezony. "Spadla jsem na záda a otočila si koleno. Bolelo to, jako kdyby mě někdo bodnul," stihla v rychlosti říct nešťastná Hospová.

Zdroje: ČTK