Zářijové mistrovství světa ve vodním slalomu je tady!

- Vodní slalom autor: Danica Klein

V Praze v Troji je připraveno mistrovství světa ve vodním slalomu, které se od čtvrtka do neděle bude konat vzdor nepřízni osudu. Přijelo více než 360 závodníků z 50 zemí včetně největších hvězd, připravena je česká špička včetně dvojnásobné olympijské vítězky Štěpánky Hilgertové, stříbrného olympijského medailisty Vavřince Hradilka či dvojnásobných olympijských medailistů Jaroslava Volfa s Ondřejem Štěpánkem, pro které to bude poslední závod kariéry. 

Vavřinec Hradilek

Vavřinec Hradilek,zdroj: Facebook

Šampionát se do Prahy vrací po sedmi letech, tentokrát ale okolnosti MS vůbec nepřály. Ničivé jarní povodně, rozestavěný tunel Blanka a problémy s příjezdovou cestou do areálu, náročná jednání s úřady o výběrovém řízení na opravu loděnice, problémy se stavebním povolením na mobilní tribunu, trable s ustálením průtoku vody v kanálu, termínová kolize se začátkem hokejové extraligy a hlavně se semifinále Davisova poháru kvůli televizním přenosům. A v neposlední řadě také nepříznivá předpověď počasí. 

To jsou faktory, které přidělávají vrásky šéfovi organizátorů Jiřímu Rohanovi. Zatímco areál je po povodních opravený, mobilní tribuna postavena a zkolaudovaná, průtok v kanálu správně regulován a dočasná příjezdová cestě na staveništi vybudovaná, větru a dešti pořadatelé neporučí. "Z toho mám největší strach. Když bude pršet, přijde méně lidí a neužijí si to," řekl Rohan. Podařilo se mu alespoň vyjednat přímé přenosy finále v televizi před začátkem zápasů českých tenistů proti Argentincům. 

V Praze jsou největší slalomářské hvězdy. Všichni úřadující olympijští vítězové s výjimkou trojnásobného mistra světa kanoisty Tonyho Estangueta z Francie, který loni skončil. Nechybějí zato slovenští bratři Hochschornerové, jejich krajan kanoista Michal Martikán, na třetí zlato z MS v řadě bude útočit slovinský kajakář Peter Kauzer, soupeřem mu bude i vítěz z Londýna Daniele Molmenti z Itálie. Mezi kajakářkami pojedou další zlatá medailistka z OH Émilie Ferová z Francie i Jessica Foxová z Austrálie, kterou čekají závody v kajaku i v kanoi a v obou kategoriích je favoritkou. 

Všichni připraveni a zdraví

V českém týmu nastane v Praze výměna generací. Volf se Štěpánkem končí, na sklonku kariéry je Hilgertová. Naopak zazářit mohou dvojnásobná mistryně světa do 23 let Kateřina Kudějová, nechybí ani Jiří Prskavec, letošní mistr Evropy a mistr světa do 23 let, mezi deblkanoisty mohou skočit rovnýma nohama mezi špičku mladíci Kašpar se Šindlerem nebo Karlovský s Jáněm. Titul z Čunova 2011 bude obhajovat v neolympijské disciplíně kanoistka Kateřina Hošková. 

"Je to šampionát doma, bude to hodně náročné pro všechny reprezentanty, ale jsou připraveni a všichni zdraví," řekl kouč týmu Jiří Pultera. "Medaile v individuální kategorii by byla skvělá," dodal. 

Před sedmi lety na MS v Praze vyhráli deblkanoisté Volf a Štěpánek, třetí skončil v roce 2006 kanoista Stanislav Ježek, který je opět připraven nejen jako závodník, ale znovu také jeden z klíčových mužů organizačního výboru. "Na vodě si aspoň při tréninku vyčistím hlavu, neuměl bych po tréninku nic nedělat," prohlásil Ježek, který má v organizačním týmu na starosti komunikaci a IT technologie. 

Šampionát začne ve čtvrtek v 9:00 kvalifikací K1 mužů, po obědě budou o postup do semifinále bojovat kanoisté a kanoistky. V pátek se pojedou kvalifikace zbývajících kategorií a také semifinále kanoistů a kajakářů. V sobotu je připraveno semifinále a finále kanoistek a také boje o medaile mezi kanoisty, kajakáři a týmy všech těchto kategorií. Zbývající program je v neděli. 

Tagy: Praha výročí Troja MS ve vodním slalomu

Zdroje: ČTK