Zemřela fotbalová legenda Pelé
V 82 letech zemřela fotbalová legenda Pelé. Brazilský útočník jako jediný vyhrál třikrát mistrovství světa a je považován za nejlepšího hráče historie. Úmrtí jedné z nejslavnějších postav světového sportu oznámila rodina.
„Všechno, co jsme, jsme díky tobě. Milujeme tě navěky. Odpočívej v pokoji,“ napsala na instagramu po Pelého úmrtí jedna z jeho dcer Kely Nascimentová. Nemocnice uvedla, že Pelé zemřel v 15:27 místního času na mnohočetné selhání orgánů související s postupem rakoviny a celkovým zdravotním stavem.
A inspiração e o amor marcaram a jornada de Rei Pelé, que faleceu no dia de hoje.
— Pelé (@Pele) December 29, 2022
Amor, amor e amor, para sempre.
.
Inspiration and love marked the journey of King Pelé, who peacefully passed away today.
Love, love and love, forever. pic.twitter.com/CP9syIdL3i
Fotbalista s rodným jménem Edson Arantes do Nascimento se stal legendou už během hráčské kariéry a hvězdný status si udržel i poté, co odložil kopačky. Brazílii pomohl vyhrát mistrovství světa jako sedmnáctiletý v roce 1958 ve Švédsku, poté v Chile 1962 a Mexiku 1970. Jeho střelecká bilance se na základě různých zdrojů liší: podle agentury AP nastřílel 650 ligových gólů a 1281 branek ve všech soutěžích.
„Pelé byl víc než jen nejlepší sportovec historie. Král fotbalu byl nejvýznamnějším představitelem vítězné Brazílie, jež se nikdy nezalekne žádných těžkostí. Pelé, černý chudý kluk narozený v Tres Coracoes, nám ukázal, že se dá vždy najít nová cesta. Slíbil svému otci, že vyhraje mistrovství světa, a přinesl nám tři tituly. V národním týmu vstřelil 95 gólů ve 113 zápasech. Král nám dal novou Brazílii a můžeme mu jen děkovat za jeho odkaz. Děkujeme, Pelé,“ uvedla Brazilská fotbalová konfederace.
V době, kdy nebylo běžné odcházet z Jižní Ameriky do evropských klubů, strávil Pelé drtivou část kariéry v brazilském Santosu. V týmu debutoval v roce 1956 a udělal z něj jeden z nejslavnějších světových klubů. Vedle domácích titulů pomohl Pelé vyhrát Santosu dvakrát jihoamerickou obdobu Ligy mistrů Pohár osvoboditelů a dvakrát Interkontinentální pohár, duel nejlepších týmů Jižní Ameriky a Evropy.
V Santosu skončil Pelé v roce 1974 a na závěr kariéry podepsal lukrativní smlouvu s týmem New York Cosmos v tehdejší North American Soccer League. S aktivním fotbalem se jako globální celebrita definitivně rozloučil v roce 1977 symbolicky exhibičním zápasem mezi Cosmosem a Santosem.
V roce 1999 Pelého vyhlásil Mezinárodní olympijský výbor Sportovcem století a společně s Diegem Maradonou ho v roce 2000 světová federace FIFA zvolila nejlepším fotbalistou. Maradonu přežil Pelé o dva roky, legendární Argentinec v 60 letech podlehl v listopadu 2020 infarktu.
Vláda končícího prezidenta Jaira Bolsonara vyhlásila kvůli úmrtí nejznámějšího brazilského fotbalisty tři dny státního smutku. Bolsonaro označil Pelého za jednoho z největších sportovců všech dob a „velkého občana a vlastence“. „Jen málokterý Brazilec vynesl jméno naší země tak vysoko, jako on (Pelé),“ uvedl Bolsonarův nástupce Luiz Inácio Lula da Silva.
Rakev s ostatky světoznámého fotbalisty bude v pondělí vystavena na 24 hodin na stadionu klubu FC Santos, za který Pelé hrál v letech 1956 až 1974. V úterý se uskuteční ze stadionu smuteční průvod ulicemi města a Pelé bude pohřben na místním hřbitově. Průvod má projít i kolem domu Pelého matky.
Celý fotbalový svět teď bude truchlit, řekl předseda FAČR Fousek
Předseda Fotbalové asociace České republiky Petr Fousek označil úmrtí Pelého za smutný okamžik pro fotbal. Na svazovém webu uvedl, že slavný brazilský hráč byl pro mnoho generací nepřekonatelnou legendou. Podle reprezentačního trenéra Jaroslava Šilhavého ztratil fotbal svůj symbol.
FAČR po zprávě o úmrtí trojnásobného mistra světa vyjádřila soustrast rodině, přátelům i všem obdivovatelům jednoho z nejlepších hráčů historie. „Je to smutný okamžik pro fotbal na celém světě. Pro mnoho generací byl Pelé nepřekonatelnou legendou, králem našeho sportu. Celý fotbalový svět teď bude truchlit. Po nedávné oslavě fotbalu (na mistrovství světa) v Kataru přichází smutná chvíle,“ uvedl Fousek.
Šilhavý prohlásil, že z takové zprávy musí být smutno každému fanouškovi, „Fotbal ztratil neobyčejnou osobnost a bez přehánění i svůj symbol. Mám obrovský obdiv a respekt k tomu, co (Pelé) dokázal a co pro světový fotbal udělal,“ poznamenal trenér české reprezentace.
Rovněž kapitán národního mužstva Tomáš Souček označil Pelého za legendu. „Je neskutečné, co dokázal. Legendou byl nejenom ve své době, ale i pro naši generaci, a po právu jí zůstane napořád. Je to smutná zpráva pro celý fotbal,“ řekl Souček.
Brankář Tomáš Vaclík ve vzkazu na twitteru poděkoval Pelému za všechno, co pro fotbal vykonal. „Odpočívej v pokoji, legendo,“ dodal. „Byl největší, v jeho podání vypadal fotbal tak jednoduše,“ napsal bývalý reprezentační obránce Tomáš Ujfaluši.
Pelé proti československé reprezentaci nastoupil čtyřikrát s bilancí dvou výher, dvou remíz a čtyř gólů. Často připomínaný byl moment z mistrovství světa v roce 1962, na kterém se Československo a Brazílie utkaly v základní skupině i ve finále. V prvním z těchto zápasů se Pelé zranil, ale kvůli tehdejším pravidlům nemohl střídat. A tak Josef Masopust svým spoluhráčům nařídil, aby věhlasného soupeře neatakovali. Pelé na oplátku neútočil a pouze přihrával dál, pokud se k němu míč dostal.
„Pelé byl král. Obdivoval jsem ho, protože byl komplexním fotbalistou. Co dokázal v sedmnácti letech ve Švédsku 1958, to na mě udělalo velký dojem. Uměl hrát oběma nohama, zvládal kličky, byl rychlý, nedělaly mu problém dlouhé pasy, střely ani hra hlavou,“ citoval web FAČR dřívější Masopustovo vyjádření.
Ohlasy na úmrtí legendárního fotbalisty Pelého
Neymar (spolu s Pelém rekordman v počtu gólů za brazilskou reprezentaci): „Před Pelém bylo 10 jen číslo. Tuhle větu jsem někde četl. Ale i když je tato věta krásná, je neúplná. Řekl bych, že před Pelém byl fotbal jen sport. Pelé všechno změnil. Udělal z fotbalu umění, zábavu. Dal hlas chudým a černým a především: díky němu byla Brazílie vidět. Díky Královi se zvýšil status fotbalu a Brazílie! Odešel, ale jeho kouzlo tu zůstane. Pelé je VĚČNÝ!“
Cristiano Ronaldo (portugalský fotbalista): „Pouhé ‚sbohem‘ věčnému Králi Pelému nedokáže vyjádřit bolest, která nyní svírá celý svět fotbalu. Inspiroval mnoho milionů lidí. Náklonnost, kterou mi projevoval, jsem mu oplácel ve všech okamžicích, které jsme spolu sdíleli, i na dálku. Nikdy nebude zapomenut a jeho památka zůstane navždy v každém z nás, milovníků fotbalu.“
Kylian Mbappé (francouzský fotbalista): „Král fotbalu nás opustil, ale jeho odkaz nebude nikdy zapomenut.“
Roberto Rivellino (Pelého spoluhráč z týmu mistrů světa 1970): „Tvé místo je po boku Boha. Můj věčný králi. Odpočívej v pokoji.“
Gary Lineker (bývalý anglický fotbalista): „Pelé zemřel. Nejbožštější z fotbalistů a nejradostnější z lidí. Hrál hru, ke které se dokázalo přiblížit jen pár vyvolených. Třikrát zvedl tu nejvytouženější zlatou trofej v onom krásném žlutém dresu. Sice nás opustil, ale bude mít navždy fotbalovou nesmrtelnost.“
„Fotbal dnes ztratil toho největšího ve své historii - a já jedinečného přítele,“ uvedl na webu Bayernu Mnichov sedmasedmdesátiletý slavný německý fotbalista Franz Beckenbauer, jenž byl Pelého reprezentačním soupeřem a v závěru kariéry klubovým spoluhráčem. Bývalý mistr světa a Evropy řekl, že Pelé měl tři srdce: „Pro fotbal, pro svou rodinu a pro všechny lidi.“ Dvojnásobný držitel Zlatého míče oblékal se slavným Brazilcem v roce 1977 dres týmu New York Cosmos. „Šel jsem do USA, protože jsem chtěl bezpodmínečně hrát s Pelém v jednom mužstvu. Tahle doba po jeho boku byla jedním z nejlepších zážitků mého života. Hned jsme se stali americkými šampiony a Pelé mě poté nazval svým bratrem. Byla to pro mě nepředstavitelná pocta,“ řekl Beckenbauer. „Fotbal bude navždy patřit tobě! Zůstaneš tu navěky. Díky za tvou hru, Králi,“ vyprovodil svého přítele.