Zlatá liga se mění v Diamantovou

- Sport autor: red

Po 17 let přinášela atletická Zlatá liga souboje okořeněné vidinou podílu na jackpotu v podobě milionu dolarů nebo několika desítek kilogramů zlata. Od letošního roku budou světová esa bojovat o trofeje posázené diamanty. Úvodní podnik Diamantové ligy se koná v pátek 14. května v katarském Dauhá.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Soutěž nese nový název podle diamantů v ceně 80.000 dolarů (asi 1,53 milionu korun), kterými budou ozdobeny trofeje pro vítěze každé z 32 disciplín. Na všech mítincích bude na prémiích rozděleno dalších 450.000 dolarů (asi 8,6 milionu korun), přičemž pro vítěze jednotlivých disciplín je připraven bonus v hodnotě 10.000 dolarů (asi 191.000 korun). Celková dotace Diamantové ligy činí 6,63 milionu dolarů (téměř 127 milionů korun).

Kalendář nového seriálu obsahuje 14 podniků v Evropě, Asii a USA. První tři atleti si vždy rozdělí body v poměru 4-2-1. Ve finále, které se uskuteční 27. srpna v Bruselu, to bude dvojnásobek. Každá disciplína se objeví na sedmi mítincích a jejím celkovým vítězem se stane atlet s nejvyšším bodovým součtem.

Pořadatelé ohlásili, že účast již potvrdili sprinteři Usain Bolt, Tyson Gay, Asafa Powell, Shelly-Ann Fraserová a Allyson Felixová, čtvrtkařka Sanya Richardsová, vytrvalec Kenenisa Bekele, tyčkaři Jelena Isinbajevová a Steeve Hooker, výškařka Blanka Vlašičová, koulařka Valerie Viliová a oštěpaři Barbora Špotáková, Tero Pitkämäki a Andreas Thorkildsen. Ti všichni se zároveň stali prvními ambasadory Diamantové ligy.

Zlatá liga začínala v roce 1993 jako Zlatá čtyřka. Počet závodů postupně vzrostl ze čtyř na šest nebo sedm a po pěti ročnících se změnil i název. Všechny mítinky se konaly v Evropě. Atleti se utkávali v 10 až 14 disciplínách, k zisku podílu na jackportu bylo ve většině ročníků třeba zvítězit v každém závodě.

Účast na zlatém pokladu si během sedmnáctileté existence soutěže vybojovalo 55 atletů a pouze třikrát se vítěz nemusel s nikým dělit. Poprvé se tak stalo v roce 2003, kdy triumfovala mosambická královna osmistovky Maria Mutolaová, dva roky nato se to podařilo ruské trojskokance Taťjaně Lebeděvové. Předloni zvítězila půlkařka Pamela Jelimová z Keni.

Mezi vítězi Zlaté ligy nade všemi září jméno marockého mílaře Hichama El Guerrouje, pětinásobného krále z let 1997, 1998 a 2000-02. Třikrát zvítězila Sanya Richardsová (2006-07 a 2009) a také další americká sprinterka Marion Jonesová (1998, 2001-02), jejíž výsledky od roku 2000 ale byly po její dopingové aféře anulovány.

Posledními vítězi seriálu se stali Bekele, Isinbajevová a Richardsová. Žádný z českých atletů nikdy na podíl ze zlatého jackpotu nedosáhl. Největší úspěchy zaznamenal oštěpař Jan Železný, který během sedmi let zvítězil na 11 mítincích. Poslední české vítězství si před pěti lety v Curychu připsal výškař Svatoslav Ton.

Tagy: atletika

Zdroje: ČTK