Zlatá tretra slibuje parádní podívanou, hrozí ale déšť

- Sport autor: red

Jeden vrchol za druhým může ve čtvrtek přinést ostravský mítink Zlatá tretra. Startovní pole nabité hvězdami slibuje čtyři hodiny špičkové atletiky ve finále s jamajskými sprintery Asafou Powellem na stovce a hlavním magnetem Usainem Boltem v netradičním závodu na 300 metrů. Zářit mohou i nejlepší Češi - oštěpařka Barbora Špotáková, překážkář Petr Svoboda a tyčkařka Jiřina Ptáčníková.

Už několikrát v minulosti závod poznamenalo počasí a k nebi vzhlížejí v Ostravě i tentokrát. Dnešní soutěž kladivářů se nejspíš uskuteční v dešti a voda z nebe ohrožuje i čtvrteční program. Podle aktuální předpovědi má na severu Moravy pršet celý čtvrtek, přestat by mělo k večeru a teplota by se měla pohybovat kolem 20 stupňů Celsia. Hlavní program začíná v 18:00.

"Všechno je připraveno, počasí ovlivnit nemůžeme, ale věříme, že pršet nebude," uvedl ředitel mítinku Jan Železný. "Mezi atlety je i tak pozitivní nálada, nikdo počasí neřeší, jsou připraveni," řekl manažer Alfons Juck. Jeho tým přilákal do Ostravy šest světových rekordmanů, deset olympijských vítězů, dvanáct mistrů světa, pět aktuálních lídrů světových tabulek a dalších třicet medailistů z vrcholných soutěží.

Powell má špičkovou formu a poběží dokonce dvakrát. "Nevypustím rozběh," slíbil bývalý světový rekordman. Prohnat by ho mohli krajané Lerone Clarke a Nesta Carter, či Britové Mark Lewis-Francis a Craig Pickering. U Bolta na třístovce to bude očekávaná "one man show". Pokud překoná čas 30,85 sekundy, tedy nejlepší světový výkon historie Američana Michaela Johnsona, obdrží bonus 30 tisíc dolarů.

Ale Zlatá tretra nebude jen o dvou Jamajčanech. Do Ostravy opět přijel kubánský překážkář Dayron Robles, který před dvěma lety ve Vítkovicích zaběhl dosud platný světový rekord. Zranil se sice jeho velký americký soupeř Terrence Trammell, na startu však bude Svoboda. "Trammella je škoda, ale alespoň to bude souboj Robles - Svoboda," prohlásil Juck. I na překážkách budou dva rozběhy. Do pořadí mohou promluvit Američané Jeff Porter a Tyrone Akins či Brit Andrew Turner.

Adeptem na špičkový výkon je keňský půlkař David Rudisha, který má v této sezoně famózní formu a podle mnohých odborníků by dokonce mohl letos atakovat světový rekord Wilsona Kipketera. Ve startovním poli není podle papírových předpokladů nikdo, kdo by ho mohl ohrozit. Závod mu rozběhne jeho krajan Sammy Tangui.

Skvěle obsazený je závod na 3000 metrů s Američanem Bernardem Lagatem a hned několika kvalitními Keňany včetně tří vodičů. Drama slibuje souboj Američana Kerrona Clementa a Isy Phillipse z Jamajky v běhu na 400 metrů překážek. Na stovce žen může zazářit časem pod 11 sekund mistryně světa Shelly-Ann Fraserové z Jamajky, soupeřkami jí budou krajanka Sheri-Ann Brooksová a Chandra Sturrupová z Baham.

Ve výšce je tahákem souboj Chorvatky Blanky Vlašičové s Američankou Chaunté Howardovou, která vede tabulky výkonem 200 cm. "Asi budu muset skočit dva metry," uvedla mistryně světa Vlašičová. Špotáková bude házet proti Slovince Martině Ratejové, krátké překážky žen by měly být doménou Američanky Lolo Jonesové, na čtyřstovce bude tahákem souboj Christiny Ohuruoguové z Velké Británie a Sheriky Williamsové z Jamajky.

Svou první čtyřstovku v kariéře pod širým nebem poběží Denisa Rosolová. První start sezony čeká půlkaře Jakuba Holušu a překážkářku Lucii Škrobákovou, na čtyřstovce s překážkami by mohl překvapit Josef Prorok.

Mítink má v letošní sezoně rekordní rozpočet, který hodně přesahuje částku 30 milionů korun. Jen přítomnost Bolta, s nímž se osobně v Ostravě setká i čerstvý hokejový mistr světa Jaromír Jágr, ukrojí z rozpočtu takřka sedm milionů korun. K prodeji zbývá ještě necelých 2000 vstupenek.

Tagy: atletika

Zdroje: ČTK