Zlatou tretru začali Frydrych a Melkamuová nejlepšími výkony roku

- Sport autor: red

Atletický mítink Zlatá tretra Ostrava ještě ani pořádně nezačal a už přinesl dva nejlepší světové výkony roku. Postarali se o ně nečekaně český oštěpař Petr Frydrych, jenž hodil 88,23 metru, a etiopská vytrvalkyně Meselech Melkamuová v běhu na 10.000 metrů, který vyhrála časem 31:04,52.

Frydrych předstihl v čele letošních tabulek krajana Vítězslava Veselého, když čtvrtým pokusem přehodil jeho dosavadní maximum takřka o dva metry. V českých historických tabulkách se vyšvihl na druhé místo za svého kouče Jana Železného, světového rekordmana a ředitele mítinku.

Melkamuová neměla snadnou úlohu. Až do konce závodu ji proháněla Keňanka Pauline Korikwiangová, která byla nakonec o necelé dvě sekundy pomalejší. V čele světových tabulek dosud figurovala výkonem 31:18,07 minuty Američanku Lisa Kollová.

Etiopanka chtěla běžet pod 31 minut, ale nakonec se na ní projevila únava z cestování. "Ale samozřejmě, nejlepší čas roku potěší," řekla Melkamuová. Ocenila i snahu Korikwiangové. "Běžela hodně přede mnou, takže jsem se mohla občas vyvézt," uvedla vítězka.

Výborný výkon předvedl také v rozběhu na 100 metrů Jamajčan Asafa Powell, který předvedl zadrženě čas 9,88 a dá se očekávat, že ve finále tento výkon překoná.

Tagy: atletika

Zdroje: ČTK