Dnes je úterý 19. ledna 2021., Svátek má Doubravka
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Zmatky kolem kvalifikace pokračují. FIA chce znovu změnit její formát

Zmatky kolem kvalifikace pokračují. FIA chce znovu změnit její formát
Obě letošní kvalifikace vyhrál Lewis Hamilton | zdroj: Profimedia.cz

Eliminační kvalifikace, kterou ve formuli 1 od letošní sezony zavedla Mezinárodní automobilová federace, se během prvních dvou závodních víkendů příliš neosvědčila, návrat ke starému formátu se přesto odkládá na neurčito. Řešením současných problémů s kvalifikací by totiž měl být tzv. sčítací formát. 

V neděli dopoledne se v Bahrajnu sešli šéfové týmu s Berniem Ecclestonem a šéfem Mezinárodní automobilové federace (FIA) Jeanem Todtem, aby rozhodli o možné změně stávajícího kvalifikačního formátu. Takřka hodinu a půl dlouhá schůzka však nedospěla k žádnému závěru, jednání tak budou pokračovat tento čtvrtek.

Podle několika zahraničních zdrojů by měl být na čtvrteční schůzce projednáván nový formát, o němž se neoficiálně mluví jako o sčítacím nebo součtovém. Kvalifikace by tak nadále měla tři části, jezdec by však v každé z nich musel zajet dvě rychlá kola. Časy dosažené v obou kolech by se následně sečetly.

Nutno poznamenat, že obdobný systém byl ve formuli 1 zaveden už v roce 2005, kdy se kvalifikace jela jako dvoudenní, po šesti Grand Prix se však FIA v květnu vrátila k jedinému měřenému kolu. 

„Vítejte v cirkusu,“ reagoval na nový návrh čtyřnásobný mistr světa Sebastian Vettel. „Pokud chcete, aby byla kvalifikace o náhodě, tak je to dobrá myšlenka. Formule 1 by ale měla být o závodění. Ten nápad je na ho***.“ 

V případě neodsouhlasení sčítacího formátu mají být na čtvrteční schůzce projednány další dvě možnosti úpravy kvalifikace, údajně však mezi nimi chybí návrh na zvýšení počtu pneumatik vyhrazených pro kvalifikaci podporovaný Jeanem Todtem a zavržena byla i myšlenka na hybridní systém kombinující eliminační formát s tím loňským.

V této fázi sezony je k prosazení jakékoliv změny nezbytný jednohlasný souhlas všech týmů, Mezinárodní automobilové federace i Bernieho Ecclestona, což se ukazuje být kamenem úrazu. Týmy by se totiž nejraději vrátili ke kvalifikačnímu formátu z roku 2015, tuto možnost však Todt s Ecclestonem odmítají. 

Zdroje:
Vlastní

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,120 26,200
USD 21,510 21,630
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma