Žokej Váňa letos Velkou pardubickou nepojede. Nemá koně

- Ostatní sporty autor: von

Osminásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa se rozhodl, že letošní závod vynechá. Nevěří, že by jeho kůň Rabbit Hawk zvládl Taxisův příkop. O jeho případné účasti další rok rozhodnou voliči v senátních volbách.

Josef Váňa se na letošní Velkou pardubickou kvalifikoval, ale hlavní závod nepojede

Josef Váňa se na letošní Velkou pardubickou kvalifikoval, ale hlavní závod nepojede,zdroj: Michal Klíma / MAFRA / Profimedia

"Ani to těžký nebylo. On po tvrdu skákat nechce, dělá nesmyslné chyby, přidupává si a není to ono," řekl dnes Váňa při losování startovních čísel pro 126. Velkou pardubickou. Rozhodl se proto s klidným srdcem a dostih bude sledovat jen z pozice trenéra.

S osmiletým ryzákem Rabbit Hawk Wing ze stáje Rabbit Trhový Štěpánov zvládli první kvalifikaci na závod, ale v té čtvrté Váňa vypadl ze sedla. "On to zvládl dobře, objel to výborně, ale bohužel jsem neseděl na jeho hřbetu," řekl ironicky.

Chtěl koně ještě zlepšit v tréninku, ale ani v přípravě kůň zkušeného žokeje nepřesvědčil. "Celou kariéru jsem jel na Taxis na koni, o kterém jsem dopředu věděl, že to stoprocentně skočí. Tady jsme toho dojmu nenabyl a je to fér i vůči koni, aby dostal šanci se ještě doskákat," konstatoval třiašedesátiletý Váňa.

Dříve by možná své rozhodnutí více zvažoval. V současné době o tom ale není podle jeho slov řeč. "Před léty se dalo najet na Taxis, a když jste to přežili, tak se dalo jet dál. Ale dnes se na koně nasednout zpátky nesmí a časy se běhají rychlé, takže to je bezvýznamné, proto nebyl důvod to lámat přes koleno," řekl Váňa.

Bojí se tloustnutí

Jeho touha jet znovu jeho srdcový dostih, v kterém naposledy startoval předloni, se tak odkládá. Možná o rok, ale možná také o něco déle. Záležet bude i na tom, zda nebude Váňa zvolen do senátu. "Pokud se nedostanu do senátu, tak je to jasný," upozornil, že pokud by neusedl do lavic horní komory parlamentu, tak by se startem počítal.

V opačném případě netuší, jak by se zvládl připravit. "Pokud mě lidi zvolí, tak si nedovedu představit, jestli budu schopný dělat svoji práci a dostihy by byl koníček. Nevím, jak by to šlo skloubit s tím náročným posláním. Uvidíme," řekl Váňa.

Fakt, že letos nepojede, je ale i k něčemu dobrý. Chce si dát dohromady bolavý pravý loket. "Žilo by se mi líp, kdyby mě ruka nebrněla," řekl Váňa, který účast ve Velké pardubické jinak bere i jako motivaci udržovat se v kondici. "Když si na Nový rok nedám cíl, jsem schopen ztloustnout, a to bych ještě nechtěl," řekl Váňa.

Z pozice trenéra pošle na start letošní Velké Pardubické trojici koní Ange Guardian, Rabbit Well a Zarif. "Nejlepší je, myslím, Zarif, ale všichni tři jsou dobří. Pokud budou mít štěstí a nepřijde malér, tak by mohli všichni doběhnout dobře," doufal.

Tagy: Velká Pardubická koňské dostihy

Zdroje: ČTK