Berdych dovršil zlatý víkend českého tenisu. Ale po bitvě

- Tenis autor: von

Český tenista Tomáš Berdych obhájil titul na turnaji v čínském Šen-čenu, když po téměř třech hodinách porazil Francouze Richarda Gasqueta 7:6, 6:7 a 6:3. Berdych potvrdil roli nasazené jedničky a získal svůj letošní první titul. Navázal tak na "zlatou" sobotu českých tenistek.

Český tenista Tomáš Berdych zvítězil ve finále až po tříhodinové bitvě

Český tenista Tomáš Berdych zvítězil ve finále až po tříhodinové bitvě,zdroj: Profimedia

Berdych už ve druhém setu měl za stavu 5:3 dva mečboly, ale pak ztratil tři gamy v řadě a nakonec i tie-break (2:7). Ve třetí sadě se mu vrátila jistota na raketu a po brejku v šestém gamu v souboji třicátníků Gasqueta udolal.

Z titulu se Berdych radoval po téměř roce, naposledy triumfoval loni na konci října ve Stockholmu. Výsledky v Číně, kde sehrál druhý turnaj po měsíční pauze zaviněné zánětem slepého střeva, se přiblížil postupu na Turnaj mistrů. Zatím je v pořadí pro Londýn devátý.

I když ve finále Berdych nasázel Gasquetovi 18 es, první servis mu nešel podle představ. Zápas navíc začal ztraceným podáním, ale brejk si hned vzal zpátky. Set dospěl do tie-breaku a jednatřicetiletý Čech ho otočil ve výhru 7:5.

Své třicáté finále na okruhu ATP si ale Berdych zkomplikoval v závěru druhé sady. Měl dva mečboly, podával na vítězství, jenže Francouz předvedl dvě čisté hry a Berdychovu korunovaci po dalším tie-breaku odložil. Po přestávce už byl znovu na koni rodák z Valašského Meziříčí a po dvou hodinách a 40 minutách podruhé v kariéře obhájil titul. Převzal i prémii 114 tisíc dolarů.

Berdych tak navázal na "zlatou" sobotu svých krajanek. V jiném čínském městě Wu-chanu zářila Petra Kvitová, čtyřhru na stejném kurtu vyhrály Lucie Šafářová s Američankou Bethanií Mattekovou-Sandsovou a na menším turnaji WTA Tour v Taškentu získala trofej Kristýna Plíšková, sestra úspěšnější Karolíny.

Tagy: čeští tenisté