Dnes je pondělí 22. dubna 2024., Svátek má Evžénie
Počasí dnes 5°C Polojasno

Austrálie Djokovičovi podruhé zrušila vízum, měl by zemi opustit

Austrálie Djokovičovi podruhé zrušila vízum, měl by zemi opustit
Novak Djoković při tréninku na Australian Open | zdroj: Profimedia

Australský ministr pro imigraci Alex Hawke zrušil tenistovi Novaku Djokovičovi vízum, které získal na základě výjimky z povinného očkování. První hráč světového žebříčku by tak měl místo obhajoby titulu na grandslamovém Australian Open zemi opustit. Jeho případ se bude znovu řešit u soudu.

„Využil jsem své pravomoci podle paragrafu 133C odstavce 3 zákona o migraci a zrušil platnost víza pana Novaka Djokoviče s ohledem na zdraví a dodržování pořádku, neboť to bylo ve veřejném zájmu,“ uvedl Hawke v prohlášení. „Vláda (premiéra Scotta) Morrisona je pevně odhodlána chránit australské hranice, zejména v souvislosti s pandemií covidu-19,“ dodal.

Tenistovi tak hrozí nejen deportace, ale i zákaz vstupu do země až na tři roky. Očekává se ale, že Djokovičovi právníci se znovu pokusí rozhodnutí zvrátit soudní cestou. Moc času na jednání ale nezbývá, Australian Open začne už v pondělí. Hráč by měl znovu podstoupit výslech s imigračními úředníky a opět se přesunout do detenčního hotelu.

Premiér Morrison rozhodnutí přivítal a upozornil, že jeho země, která měla jeden z nejdelších lockdownů, má ve spojení s covidem průměrně nejmenší úmrtnost a největší proočkovanost na světě. „Australané museli kvůli pandemii hodně obětovat a oprávněně očekávali ochranu, a to ministr (Hawke) udělal,“ uvedl Morrison.

Dvacetinásobný grandslamový vítěz Djoković sice dostal výjimku z povinného očkování pro účast na Australian Open na základě prodělaného koronaviru, úřady mu ale vízum po příletu zamítly. Srbský tenista díky procesnímu pochybení imigračních úředníků rozhodnutí zvrátil u pondělního soudu. Od té doby se čekalo na vyjádření ministra Hawkea.

Djokovičovi právníci žádají o odvolání do neděle, aby mohl hrát

Jen krátce po druhém zrušení Djokovičova australského víza se o osudu prvního tenisty světa rozhoduje znovu u soudu. Hráčovi právníci hráče žádají, aby se stihlo odvolání do neděle a on mohl od pondělí nastoupit do Australian Open.

Slyšení u Federálního a rodinného soudu vede soudce Athony Kelly, který v pondělí rozhodoval už při prvním napadení zrušeného Djokovičova víza a srbskému tenistovi vyhověl z důvodu procesního pochybení imigračních úředníků.

Djokovičův obhájce Nick Wood se nyní snaží, aby tenista nemusel znovu do detence a nebyl vyhoštěn ze země před rozhodnutím soudu. Důvod druhého zrušení víza označil za jasně iracionální s tím, že je veden s přesvědčením, že Djokovič může podněcovat antivaxerský sentiment.

Nejasnosti kolem Djokoviče

Djoković od pondělního propuštění z detenčního hotelu trénoval v Melbourne Parku a připravoval se na turnaj. Jeho soupeřem měl být v 1. kole jeho krajan Miomir Kecmanović. Dojde-li na deportaci devítinásobného vítěze turnaje, za Djokoviče se dostane do turnaje poražený z kvalifikace.

Navíc by rodák z Bělehradu mohl přijít o pozici prvního hráče světa v žebříčku ATP. Na první místo by se dostali v případě titulu Rus Daniil Medveděv, nebo Němec Alex Zverev.

Djokovičův prodělaný covid přinesl nejasnosti. Německý magazín Spiegel dokonce uvedl, že test může být zmanipulovaný. Hráč navíc může mít problémy i ve své vlasti poté, co ve středu přiznal, že se v prosinci po pozitivním testu, tedy s vědomím nákazy, zúčastnil rozhovoru pro deník L‘Équipe. Za porušení izolace v Srbsku hrozí pokuta či vězení až na tři roky.

Djoković se navíc dostal do hledáčku španělských úřadů, které začaly prověřovat jeho prosincovou cestu do Marbelly, kterou v dokumentech předložených v Austrálii zamlčel. Vláda v Madridu prý nařídila policii, aby zahájila vyšetřování.

Djokovičův případ rezonuje celým světem. Jednoho z nejlepších tenistů světa oslavují antivaxeři, ale přes osmdesát procent Australanů se v průzkumu vyslovilo pro jeho deportaci. Vrátit domů by se měl i podle Martiny Navrátilové a jeden z Djokovičových soupeřů Stefanos Tsitsipas prohlásil, že Srb hraje podle vlastních pravidel. „Nikoho nenapadlo, že by mohli přijet do Austrálie neočkovaní a neřídili se opatřeními,“ uvedl Řek před rozhodnutím o Djokovičově deportaci. 

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 22.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,240 25,360
USD 23,680 23,860
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma