Dnes je sobota 1. října 2022., Svátek má Igor
Počasí dnes 6°C Občasný déšť

Djoković sice trénoval, ministr ale stále nerozhodl a případ zkoumá

Djoković sice trénoval, ministr ale stále nerozhodl a případ zkoumá
Novak Djoković si v Melbourne už podruhé zatrénoval | zdroj: Profimedia / AFP PHOTO / TENNIS AUSTRALIA / SCOTT BARBOUR

První tenista světa Novak Djokovič si po propuštění z detenčního hotelu před obhajobou titulu v Melbourne podruhé zatrénoval. Zatímco hrál asi hodinu na kurtu Roda Lavera, australské deníky uvedly, že se řeší, zda nelhal při vyplňování příjezdových formulářů.

Srbskému tenistovi pondělní soud obnovil vízum, které devítinásobnému vítězi úvodního grandslamu sezony po příletu úřady zrušily, protože zpochybnily schválenou výjimky z očkování proti koronaviru. Soud ale řešil procesní věci a o osudu Djokoviče a jeho účasti v turnaji, který začne v pondělí, rozhodne ministr pro imigraci Alex Hawke.

„Je to v procesu. Ministr Hawke případ důkladně zkoumá. V současné době nám to nepřísluší více komentovat,“ uvedl ministrův mluvčí. Pokud by Djokovičovi vízum zrušil, následná deportace by znamenala pro čtyřiatřicetiletého Srba zákaz vstupu do Austrálie na tři roky.

Australská média mezitím přineslä informaci, že Djokovič nejspíš lhal při vyplňování formuláře: uvedl, že 14 dní před příjezdem do Austrálie (6. ledna) nikam necestoval. Tenista ale odjel z Bělehradu na trénink do španělské Marbelly. Djokovič údajně tvrdí, že cestovní doklady za něj vyplňoval australský tenisový svaz.

Ostře sledovaný případ spolu řešili i ministerští předsedové obou zemí. Scott Morrison a Ana Brnabičová spolu mluvili po telefonu a navzájem si vysvětlovali situaci.

Mužská tenisová organizace ATP v prohlášení mimo jiné uvedla, že vítá rozhodnutí pondělního soudu, jelikož situace byla nepříjemná na všech frontách, včetně příprav Djokoviče na Australian Open. Vedení ATP zároveň zdůraznilo, že hráčům očkování doporučuje a 97 procent tenistů ze světové stovky účastnících se turnaje vakcinaci proti koronaviru podstoupilo.

Djokovič očkovaný není a výjimku dostal na základě prodělaného onemocnění covid-19 za poslední půl rok. I okolo toho ale jsou nejasnosti, jelikož podle svých právníků měl pozitivní test na koronavirus 16. prosince, pak měl být v karanténě, ale o den později se objevil na veřejnosti.

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 1.10.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,580 24,680
USD 25,130 25,250
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma