Brankář Vokoun definitivně ukončil kariéru, šance v NHL už nepřišla

VIDEO - Hokej autor: Martin Bach

Bývalý reprezentační gólman Tomáš Vokoun vzdal naději na návrat do severoamerické NHL a oznámil konec své úspěšné kariéry. Po roční zdravotní pauze způsobené nebezpečnou krevní sraženinou už osmatřicetiletý hokejista nedostal žádnou zajímavou nabídku na angažmá.

Tomáš Vokoun se raduje ze zisku bronzové medaile na OH v Turíně

Tomáš Vokoun se raduje ze zisku bronzové medaile na OH v Turíně,zdroj: Profimedia.cz

Dvojnásobný mistr světa a bronzový medailista z olympijských her v Turíně ještě před sezonou doufal, že se do NHL vrátí a připravoval se individuálně. Podle svých slov ale nechtěl chytat za každou cenu a žádná z možností dalšího působení jej neoslovila.  Několik nabídek se prý objevilo, nikdy ale nešlo o stálé angažmá. „Což už pro mě nebylo, že bych šel někam na záskok s tím, že bych potom skončil třeba i na farmě,“ řekl v rozhovoru pro deník Sport. „Je to definitivní. Už není na co čekat.“

Poslední zápas v NHL odchytal Vokoun v semifinále Stanley Cupu v červnu 2013 v dresu Pittsburgu. Pak mu ale lékaři objevili krevní sraženinu v oblasti pánve a gólman se musel podrobit operaci, po níž strávil několik týdnů v nemocnici. Na led se vrátil až letos v lednu a v dubnu odchytal dva zápasy za farmářský tým Wilkes-Barre/Scranton.

„Nemám pochyb o tom, že kdybych v předešlém ročníku neměl zdravotní potíže, že bych teď chytal,“ řekl. V NHL působil šestnáct sezon,připsal si 300 vítězství v základní část a dalších devět výher vychytal v play off. Celkovou úspěšnost zákroků měl 91,7 procenta.

„Dá se říct, že to byla úspěšná kariéra, jsem pyšný na to, co jsem dokázal. Nikdo netvrdí, že jsem byl nepostradatelný a můžu se srovnávat s nějakými velikány. Ale podařilo se mi zahrát si s top hvězdami, byl jsem na dvou olympiádách, na Světovém poháru,“ vypočítal Vokoun, jenž se momentálně na Floridě věnuje tréninku dětí a zatím u toho hodlá zůstat.

Tagy: konec kariéry NHL Češi v NHL

Zdroje: ČTK,Deník Sport