Češi si zajistili čtvrtfinále. Zdolali Norsko 2:0

Jakub Flek překonává norského gólmana Henrika Haukelanda. | zdroj: Profimedia

Čeští hokejisté zvítězili na mistrovství světa nad Norskem 2:0 a zajistili si po pátém utkání na turnaji v Rize s předstihem postup do čtvrtfinále.

Góly dali v úvodní třetině kanonýr Dominik Kubalík, který využil přesilovku pěti proti třem, a další útočník Jakub Flek.

Brankář Karel Vejmelka udržel ve čtrnáctém utkání v národním týmu potřetí čisté konto.

Tým kouče Kariho Jalonena se posunul s 13 body do čela tabulky o bod před Švýcarsko a o dva před Kanadu.

V neděli se Češi utkají se Švýcary od 19:20 SELČ a vystoupení v základní skupině B zakončí v úterý od 15:20 SELČ proti Kanadě. Další vývoj ve skupině rozhodne o jejich nasazení od čtvrtečního čtvrtfinále a zda se na něj budou stěhovat do Tampere.

Hráli jako doma

Jalonenův tým opět s podporou velkého počtu českých fanoušků, rodinných příslušníků i před zraky prezidenta Českého hokeje Aloise Hadamczika nastoupil v Rize poprvé na turnaji jen se sedmi obránci a do čtvrtého útoku se zařadil po zraněních Chytila a Sedláka nově povolaný Lenc. Připraven byl na střídačce třináctý útočník Chlapík, který do hry zasáhl od třetí třetiny.

Kubalík, nejlepší střelec a nejproduktivnější hráč turnaje si vylepšil bilanci sedmou brankou a jedenáctým bodem. Se sedmi góly na jenom MS navíc vyrovnal rekord samostatné české reprezentace, o který se nyní dělí s Martinem Procházkou, Vladimírem Vůjtkem (oba 1997), Michaelem Frolíkem (2019) a Davidem Pastrňákem (2022).

Česko - Norsko 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)

Branky a nahrávky:

13. D. Kubalík (Košťálek, Červenka), 19. Flek (Kempný, Vejmelka).

Rozhodčí: Schrader (Něm.), Štolc - Cattaneo (oba Švýc.), Kroyer (Dán.). Vyloučení: 3:6, navíc D. Voženílek (ČR) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 5348.