Dnes je úterý 19. března 2024., Svátek má Josef
Počasí dnes -3°C Skoro jasno

České hokejisty čeká zápas s Norskem, Slováci porazili Kazachstán

Kouč Kari Jalonen s českou hokejovou reprezentací | zdroj: Profimedia

Pátým soupeřem českých hokejistů na mistrovství světa v Tampere bude Norsko. I s ohledem na postavení obou týmů v tabulce skupiny B - mají shodně po dvou výhrách ze čtyř vystoupení - bude sobotní zápas pro svěřence kouče Kariho Jalonena příležitostí udělat zásadní krok k postupu do čtvrtfinále.

Do sestavy by měl jakožto poslední povolaná posila z NHL naskočit útočník David Kämpf, jenž dorazil na sever Evropy ve čtvrtek.

Český tým bude chtít proti Norům pokračovat ve stejném duchu, v jakém se dokázal vypořádat s Lotyši. Ve čtvrtek je po vynikajícím startu a pětigólové první třetině porazil 5:1.

„Hokej se za poslední dobu hodně posunul, nikdo není slabý soupeř a nikoho nesmíme podcenit. Viděli jsme to jak s Brity, kteří během první třetiny jeli třikrát sami na bránu, tak potom s Rakouskem. Do každého zápasu musíme jít stejně jako včera do první třetiny s Lotyši. Je třeba jít do toho zápasu se stejnou mentalitou,“ zdůraznil útočník Matěj Stránský.

Norský tým dosud v Tampere podlehl domácím Finům 0:5, následně ztratil tříbrankový náskok s Brity a uspěl až po samostatných nájezdech, pak prohrál 2:3 s Lotyši a porazil 5:3 Rakušany. Poslední zápas mezi hokejisty Česka a Norska je starý už více než tři roky - na MS v Bratislavě vyhráli Češi s přehledem 7:2.

Pardubice

Trenér: Kari Jalonen (Fin.; 6.1.1960). Asistenti: Martin Erat (29.8.1981) a Libor Zábranský (23.11.1973).

Pozn.: Nově zařazený hráč je označen *.

Hokejisté Slovenska porazili na MS Kazachstán a podruhé na turnaji vyhráli

Hokejisté Slovenska porazili na mistrovství světa ve Finsku Kazachstán 4:3, podruhé na turnaji vyhráli a udrželi se ve hře o postup do čtvrtfinále. Bronzový tým z únorových olympijských her v Pekingu otočil zápas třemi góly ve druhé třetině. Kazachstán prohrál i pátý duel na šampionátu a v tabulce skupiny A v Helsinkách je poslední.

Slováci vstoupili do utkání aktivně a ve 4. minutě byli blízko vedoucí brance, Fehérváry od modré čáry i dorážející Krištof ale trefili jen tyčku. Ve 13. minutě už favorit vedl, po chybě soupeře v rozehrávce se prosadil na MS poprvé hrající Kollár.

Poté ale Slováci doplatili na nedisciplinovanost Pospíšila. Jeho první faul potrestal dvě sekundy před koncem přesilové hry pohotově dorážející Panjukov, druhý prohřešek útočníka švýcarského Davosu zužitkoval Ševčenko.

profimedia-0693104235 Juraj Slafkovský proměnil trestné střílení proti Kazachstánu | zdroj: TASR / Profimedia

Svěřenci kanadského kouče Ramsayho se ale o přestávce z nepříjemného direktu otřepali a ve druhé třetině skóre otočili. A i jim pomohla nedisciplinovanost protivníka. Akolzin dostal za atak na Minárika pětiminutový trest a Slováci se v přesilovce dvakrát prosadili. Nejprve se ujala tečovaná střela Fehérváryho, poté z brejku skóroval Liška. Vydařenou třetinu ze slovenského pohledu zakončil proměněným trestným střílením Slafkovský.

Kazachstán ale ve třetí části dokázal duel zdramatizovat. Podruhé se prosadil Panjukov, jenž tečoval nahození Orechova a potřetí překonal brankáře Húsku. Slováci ale těsný náskok uhájili i při závěrečné power play a po třech porážkách se radovali z vítězství.

Mistrovství světa v hokeji ve Finsku/Skupina A (Helsinky):
Kazachstán - Slovensko 3:4 (2:1, 0:3, 1:0)
Branky a nahrávky: 16. Panjukov (Blacker, Orechov), 18. Ševčenko (Starčenko, Valk), 44. Panjukov (Orechov) - 13. Kollár (Takáč), 30. Fehérváry (Liška, Slafkovský), 34. Liška (Krištof, Húska), 35. Slafkovský z trest. střílení. Rozhodčí: Hansen (Nor.), Šír (ČR) - Davis (USA), Zunde (Lot.). Vyloučení: 0:3, navíc Akolzin (Kaz.) 5 minut. Využití: 2:2. Diváci: 3068.
Kazachstán: Šutov - Blacker, Orechov, Metalnikov, Dietz, Šalapov, Beketajev, Samat Danijar - Akolzin, Starčenko, Ševčenko - N. Michajlis, Valk, Savickij - Panjukov, Sagadějev, Šesťakov - Petuchov, Gurkov, Asetov. Trenér: Jurij Michajlis.
Slovensko: Húska - Čerešňák, Fehérváry, Nemec, Ivan, Rosandič, Grman, Jánošík - Slafkovský, Krištof, Tatar - Regenda, Roman, Pospíšil - Lantoši, Tamáši, Liška - Sýkora, Kollár, Takáč - Minárik. Trenér: Craig Ramsay.

Kurzovní lístek: 19.3.2024 Exchange s.r.o.