Dnes je čtvrtek 30. června 2022., Svátek má Šárka
Počasí dnes 30°C Dešťové přeháňky

Chválou nešetřili hráči ani trenér: Super třetina, jak vyměněný tým

Chválou nešetřili hráči ani trenér: Super třetina, jak vyměněný tým
David Pastrňák | zdroj: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

V obrovské pohodě odehrál svůj první zápas na letošním mistrovství světa z Bostonu povolaný útočník David Pastrňák. Vedle krásné souhry s Davidem Krejčím, po níž zakončoval do prázdné branky, a neméně povedené nahrávky na gól Romana Červenky byl neustále vidět. Prakticky v každém střídání potvrzoval přes všechny okolnosti a únavu z cestování svou jedinečnost. Energií jako kdyby nakazil celý tým, který přehrál Lotyše s přehledem 5:1. A sám také neopomněl celé mužstvo po utkání pochválit.

„Ta pětidenní pauza od posledního zápasu byla znát. Celý den byl dlouhý, dolehl na mě jet lag a vzbudil jsem se strašně brzo. Začátek zápasu by se mi hodil asi tak na desátou ráno,“ podotkl s úsměvem při rozhovoru s novináři. „První dny jsou ale vždycky takové... Pro nás to byl strašně důležitý zápas. Povedl se nám vstup, pak už jsme to měli až do konce v rukách,“ pochvaloval si brzy šestadvacetiletý kanonýr.

Souhra s Krejčím zafungovala na výbornou. Jak si bývalí parťáci z Bostonu na ledě rozumějí, potvrdil nejlépe Pastrňákův gól do prázdné branky před koncem první třetiny, jímž zvyšoval na 5:0. I když se zprvu zdálo, že od centra dění Pastrňák nezúčastněně odjíždí, chytře objel branku střeženou Elvisem Merzlikinsem a pak už mu stačilo na dokonalou nahrávku od Krejčího nastavit hůl.

„Já to samozřejmě čekám. Vím, že Krejča vidí prostor a ty situace na ledě nějaké dvě vteřiny dopředu. Pro mě to nebylo nic překvapujícího, od něj to byla krásná nahrávka. S Davidem je radost hrát. V Bostonu to byl můj mentor, teď v nároďáku je to ještě o to více speciální. Snad nám to půjde takhle dál,“ přál si Pastrňák.

Zdálo se však, že k oběma Davidům dokonale zapadl i kapitán Roman Červenka. „Červus určitě zapadl. Já ale věděl hned, že nám to půjde, že si budeme rozumět. S Červusem jsem hrál na šampionátu v Moskvě. S Krejčou pak trošku v Bostonu. Všichni jsme věděli, co od sebe očekávat, ti dva kluci mezi sebou už taky nějakou chemii mají. Já ji mám taky. Něco nám tam spadlo. Je ale dobře, že se po změnách v sestavě podařilo skórovat třem lajnám. To je hodně důležité,“ zdůraznil Pastrňák.

Jak vyměněný tým, řekl Hertl

„Myslím, že skvěle hrála opravdu každá lajna. Nebylo to jen o nás. Pochválil bych všechny, všichni si sedli. Moc se mi líbil třeba Matěj Blümel. Hrál neskutečně první tři zápasy, opravdu skvělý hráč. Třeba Hertlíkovi (Tomáš Hertl) se ze začátku tolik nedařilo. Někdy to tak je. Teď hráli spolu a šlo jim to parádně, rozuměli si. Je to pokrok. Hráli jsme dobře i dozadu, snad si sedly všechny lajny,“ řekl Pastrňák.

Dobrý pocit měl z bojovnosti a odhodlání celého mužstva. „Také jsem to cítil. Byl to pro nás ohromně důležitý zápas, ty tři body jsme potřebovali. Všichni v šatně si toho byli vědomi, soustředěnost byla obrovská, podle toho taky vypadala ta první třetina. Někdy je takový zápas hodně potřebný pro sebevědomí. Zvlášť po minulé prohře s Rakušany. Teď si to musíme přenést i dál a odehrát stejně celých dalších šedesát minut,“ prohlásil Pastrňák.

„Bylo to jak úplně vyměněný tým a od začátku jsme si řídili zápas,“ řekl Tomáš Hertl, který se gólem a asistencí podílel na vedení 5:0 po úvodní třetině. „Ale nebylo to jen o těch gólech. Napadali jsme, hráli jsme s pukem, dohrávali jsme. Konečně to nebylo o jedné lajně, ale o čtyřech i gólmanovi. To bylo hrozně důležité. A takhle musíme do těch zápasů vstupovat, ale nesmíme se zastavit jen s jedním.“

Kouč Jalonen: Byla to vážně super třetina, se vším, co jsem chtěl od týmu vidět

Velmi spokojený s vystoupením českých hokejistů v důležitém utkání proti Lotyšsku byl kouč Kari Jalonen. „Je jasné, že teď se nám o tom mluví velmi dobře, protože dosud jsme zrovna moc dobré ty začátky zápasů neměli. Dnes ale bylo vidět, jak moc je důležité, když do toho vlétneme hned od začátku. Byla to vážně super třetina. Ale ono to nebylo jen o tom, co kluci předvedli na ledě. Bylo to znát už v kabině, že jsou všichni nachystaní, fanoušci byli připravení, každý do toho byl zatažený. Všichni chtěli dobře odvést svou práci. Důrazně jsme forčekovali, dobře jsme bruslili, každý bojoval. Je to přesně to, co jsem chtěl vidět. Takhle je třeba hrát,“ řekl Jalonen v rozhovoru s novináři.

Sám ubezpečil, že v utkání viděl mnoho pozitiv. „První dvě lajny hrály výborně. Včera jsme to probírali po Pastově příjezdu, Roman Červenka k nim dobře zapadl. Moc se mi líbilo i to, jak zápas odehrála druhá formace, zafungovalo to. A stejně tak odvedly výbornou práci i třetí a čtvrtá lajna. Tuhle výhru jsme opravdu potřebovali. V kabině je teď vítězná nálada, což nám dodává energii navíc pro ten sobotní zápas. Už od rána jsem z toho měl ale dobrý pocit, cítil jsem dobrou energii. Teď musíme stejně pokračovat i dál,“ dodal Jalonen, jehož svěřence čeká v sobotu Norsko.

Ve druhé a třetí třetině už sice Češi další gól nepřidali, ale při výrazném rozdílu ve skóre nešlo o nic, co by šéfa střídačky znepokojovalo. „Ne, to mi starosti nedělá. Bylo to 5:0 po první třetině. A já myslím, že jsme i druhou a třetí třetinu odehráli velmi solidně. Ušetřili jsme nějaké síly a bylo to odehrané velmi dobře v obraně, soupeři jsme nedali moc šancí,“ konstatoval Jalonen.

Při otázce na výkon Pastrňáka se zlehka pousmál. „Je vážně neskutečný. Hlavně má skvělý charakter, všem v kabině dodal pozitivní energii. Jsme samozřejmě strašně rádi, že ho tady máme. Znám historii, jakou má s Davidem Krejčím. Každý mi o tom říkal, jak si na ledě rozumějí. A dnes jsem to opravdu poznal i já sám,“ přitakal Jalonen.

Radost měl ale i z toho, jak po změnách fungovaly další tři útočné formace. „Líbí se mi třeba, jak po celý turnaj hraje Jiří Černoch. V posledních dvou zápasech hrál velmi dobře Špaček,“ vyzdvihl Jalonen, jehož mohlo těšit i to, že přes první obavy dohrál zápas Jakub Vrána. „Dostal zásah do svalu, ale není to nic vážného. A to je dobře, protože nemáme moc útočníků navíc,“ uzavřel Jalonen.

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 30.6.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,820
USD 23,590 23,770
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma