Český tým čeká z osmifinále těžká cesta do vyřazovacích bojů

- Sport autor: red

Hokejisté Kanady, Švýcarska a Lotyška budou osmifinálovými soupeři české reprezentace na mistrovství světa v Německu.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

O postupu zámořského obhájce stříbra a Švýcarů bylo rozhodnuto již s předstihem, dnes si postup zajistili Lotyši výhrou 5:2 nad Itálií. Celá skupina se odehraje v Mannheimu, kde hrála všechna do skupiny F postupující mužstva své zápasy v základních skupinách.

Za současné situace před závěrečnými zápasy v základní skupině C čeká svěřence kouče Vladimíra Růžičky hodně trnitá cesta do čtvrtfinále play off. Pokud nebudou bodovat se Švédy a Norové neztratí postup ve svém duelu s Francií, půjdou čeští hokejisté do osmifinále s nulou na bodovém kontě - stejně jako Lotyši ze skupiny B, odkud si však přenesou překvapivě jen tři body Kanaďané, ale hned šest bodů Švýcaři.

Proti Švédům uspěli čeští hokejisté na MS naposledy v roce 2005, kdy je porazili 3:2 v nastavení. Od té doby se oba týmy v rámci světových šampionátů utkali čtyřikrát a pokaždé se radovali Seveřané. Dobře naopak Češi zvládali souboje se Švýcary; naposledy (2008) je na MS porazili vysoko 5:0, v letech 2004 a 2005 shodně 3:1. Šok přišel pouze na olympiádě v Turíně, kde se radoval soupeř po výhře 3:2.

Hodně tuhé bitvy dlouhodobě provází na MS vzájemné duely s Kanadou. V posledních dvou případech však byl úspěšnější zámořský výběr; na loňském šampionátu zvítězil jednoznačně 5:1, na MS 2007 naopak těsně 4:3 v prodloužení. K šampionátu v roce 2006 se naopak váže poslední výhra Čechů, kteří uspěli po přestřelce poměrem 6:4. Stejně dobře si vedli také v letech 2005 (3:0) a 2004 (6:2).

Zdánlivě snadné sousto představovali dříve Lotyši. V letech 2000, 2002 a 2004 je český výběr porazil shodně 3:1. Na mistrovství světa 2006 však přišlo první zaváhání v podobě remízy 1:1. Nejčerstvějším varováním je pak vzájemné měření sil na olympijských hrách ve Vancouveru. V základní skupině tam sice český výběr vyhrál 5:2, ale v osmifinálovém duelu se mohl radovat až po prodloužení (3:2).

Tagy: hokej MS reprezentace

Zdroje: ČTK