Počasí dnes 14°C Skoro zataženo

Čeští hokejisté nestačili na úřadující mistry světa

Čeští hokejisté prohráli ve druhém utkání na turnaji Karjala v Helsinkách s Finskem vysoko 0:4 a klesli na třetí místo. Ve vyprodané Hartwall Areně byla dominantní první formace Suomi. Dvě branky vstřelil Jarkko Immonen a po jedné Janne Pesonen a obránce Janne Niskala. Gólman Niko Hovinen udržel čisté konto. Pesonen si připsal celkem čtyři kanadské body.

Svěřenci trenéra Aloise Hadamczika dnes nenavázali na čtvrteční výhru nad Švédskem 5:2. Přesto jim zůstává naděje na triumf v prvním dílu série Euro Hockey Tour, ale cestu k němu už nemají ve svých rukách. V neděli ve 12:00 středoevropského času čeká český tým závěrečný zápas s Ruskem, které potřebují porazit v normální hrací době a spoléhat na zaváhání Finů se Švédy. Trenér Hadamczik čtvrteční vítěznou sestavu z Örnsköldsviku ze zápasů proti Švédsku neměnil. Jen nasadil do hry navíc sedmého obránce Trončinského, který si odbyl premiéru v reprezentaci. Finové měli převahu Finové z úvodního náporu vytěžili vedoucí branku ve čtvrté minutě. Nejdříve ještě brankáři Štěpánkovi pomohla po akci první finské pětky tyč, ale vzápětí Granlund z levé strany křížnou přihrávkou uvolnil Immonena, který už se trefil do levého horního roku nad lapačku gólmana Petrohradu. Odpovědět mohl po rychlém přechodu do útoku Petružálek, ale minul. Rozruch před Hovinenem vzápětí udělala i Vampolova formace. Finové měli převahu, z dalšího brejku ale zahrozil Klepiš. Následovala série šancí Finů, ale Štěpánka nepřekonali dvakrát Pesonen či Komarov. V 17. minutě měl možnost Koukal, ale při pokusu o blafák mu utekl puk. Finové se dočkali zvýšení náskoku už po 25 vteřinách druhého dějství. Z pravé strany vystřelil Immonen a jeho pokus nešťastně tečoval do vlastní branky obránce Blaťák, jenž nastoupil k jubilejnímu stému utkání v české reprezentaci. Po trefě, v které sehrálo roli štěstí, předvedla první formace Finů v 28. minutě další skvělou kombinaci, kterou zakončil po kličce úspěšnou bekhendovou střelou před brankovištěm Pesonen. Nepomohla ani první přesilovka Českému týmu nepomohla ke snížení ani první přesilovka v zápase po Peltonenově vyloučení. Navíc Immonenova řada pokračovala v povedených kombinacích, další branku ale nepřidala. Hadamczikův výběr začal více hrozit v závěru druhé třetiny, ale Hovinena nedostal moc do úzkých. V úvodu druhého dějství mohl snížit za přispění Kvapilovy teče Nedvěd, ale Hovinen zasáhl. Hadamczik zamíchal se sestavou, do hry se dostali Pech a další debutant Orsava, na lavičce zůstali Kotalík a Adamský. Ale zápas patřil i nadále Finům. V 50. minutě po úniku Joensuua ještě pomohla Štěpánkovi tyč, ale při Pechově vyloučení už po další ideální Granlundově přihrávce zamířil k volné levé tyči Niskala. Hovinenovi nepokazil čisté konto ani po úniku Irgl. Kouč českých hokejistů Alois Hadamczik prohlásil, že jeho týmu chybělo k lepšímu výsledku více štěstí, ale uznal, že úřadující mistři světa byli v dnešním zápase lepší. "Myslím, že vyhráli zaslouženě. Kluci ale měli od začátku výborné nasazení, neměli jsme však ani trošku štěstí," prohlásil Hadamczik v Českém rozhlasu. Hrají dobře Především nešťastný gól v úvodu druhého dějství, kdy pokus Jarkka Immonena ztečoval do vlastní branky bek Miroslav Blaťák, podle něj měl velký vliv na vývoj utkání. "Byl to dost nešťastný gól. Šance, které jsme měli, jsme neproměnili. Ale i kdybychom je proměnili, tak Finové byli tak o dva góly lepší," uznal Hadamczik. Trenér Jukka Jalonen má k dispozici z poloviny kádr, s kterým slavil úspěch na mistrovství v Bratislavě. "Bylo to znát, hrají dobře. Bruslením dokážou vytvořit tlak na naše obránce," uvedl Hadamczik. Loni utrpěli Češi na Karjale s Finy prohru 0:5, na jejich domácím turnaji je neporazili od roku 2007. "Dnešní zápas se s loňským nedá srovnávat. Mužstvo k tomu teď přistoupilo mnohem lépe. V některých fázích jsme byli Finům rovnocenným soupeřem. Ale oni dávali góly a nám se to nedařilo," řekl Hadamczik. Nechci dělat v Rusku zle V nedělním závěrečném utkání s Ruskem dostane poprvé na turnaji šanci brankář Jakub Kovář. "Nechci dělat v Rusku zle a se Štěpánkem jsem se domluvil, že pro něj pak bude jednodušší se domluvit, aby mohl přijet na Channel One Cup. Kovář si to navíc za výkony v lize zaslouží," prohlásil Hadamczik. Plánuje i další změny v sestavě. "Budeme hrát na šest beků, od začátku nastoupí Trončinský a také mladý Orsava. Děláme všechno pro výsledek, ale taky chceme, aby se projevili hráči, kteří tady jsou," dodal Hadamczik.