Dnes je sobota 20. dubna 2024., Svátek má Marcela
Počasí dnes 7°C Slabý déšť

Čeští hokejisté otočili na MS zápas s Lotyši a vyhráli 3:1

zdroj: tisková zpráva

Čeští hokejisté porazili na mistrovství světa ve Stockholmu po obratu Lotyšsko 3:1 a posunuli se na třetí místo ve skupině B o čtyři body za vedoucí duo Švédsko a Rusko. Vítěznou branku dal v 51. minutě útočník Petr Nedvěd, který se stal nejstarším českým střelcem gólu v historii světových šampionátů. Výhru ještě pojistil v přesilovce Tomáš Plekanec. Další zápas čeká svěřence trenéra Aloise Hadamczika v pátek od 16:15 s Itálií.

Češi nastoupili nově v sestavě s útočníkem Koukalem, který nahradil na levém křídle Nedvědovy formace Vondrku. Od začátku se snažili dostat soupeře pod tlak a dostávat se do zakončení, ale Lotyši byli nebezpečnější. V šesté minutě mohl otevřít skóre obránce Cibulskis, který dostal prostor k dorážce a zamířil do boční sítě. Po vyloučení Němce na dvě plus dvě minuty za dva fauly za sebou se český tým v dlouhém oslabení ubránil, ale měl štěstí, že Daugavinš trefil ve 13. minutě jen pravou tyč. Na české straně velké šance chyběly. Lotyši se náporu bránili a ránu Kašpara po buly vyrazil ramenem Masalskis. Lotyšského gólmana prověřil i Krejčí. Při Bartulisově vyloučení na přelomu první a druhé třetiny se Lotyši ubránili a ve 24. minutě získali vedení. Nakládal za brankou rozehrál naslepo na hůl Keninšovi, jenž přihrál Berzinšovi a ten propasíroval puk za Kovářova záda. Odpovědět mohl po zaváhání lotyšské defenzivy Průcha. Hrozil ale nadále tým kanadského kouče Nolana, když Kovář musel řešit dva pokusy Krisjanise Redlihse a také Spruktse. Před polovinou utkání Češi vyrovnali. Plekanec rozjel protiútok a po Nakládalově nahození dorážel u levé tyče kanonýr Michálek, který si připsal první trefu na turnaji. Potom ohrozil Masalskise ještě Frolík, ale ve 34. minutě málem vrátil při dvou šancích v rychlém sledu Lotyšům vedení Daugavinš. Český tým pak hrál další dvě oslabení. Mezi tím se dostal při odchodu do šatny do konfliktu Jass s Hemským. Lotyši s převahou fanoušků nadále český tým trápili a favorit se nemohl přes jejich obranný val prosadit. Pokusy z dálky spolehlivě chytal Masalskis a zlikvidoval i šanci Novotného. Na obranu středního pásma soupeře vyzráli Češi v 51. minutě, kdy Němec vysunul Nedvěda, který se zbavil na útočné modré čáře Sotniekse a blafákem do forhendu rozhodl. Čtyřicetiletý centr svým gólem překonal loňský zápis Jaromíra Jágra, který se trefil v 39 letech. Vítězství ještě pojistil v přesilovce Plekanec, který střelou přes beka o pravou tyč uklidil puk do branky. Česká republika - Lotyšsko 3:1 (0:0, 1:1, 2:0) Branky a nahrávky: 29. M. Michálek (Nakládal, Plekanec), 51. P. Nedvěd (Němec, Čáslava), 54. Plekanec (Blaťák) - 24. Berzinš (Keninš). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Kurmann (Švýc.) - Dědulja (Běl.), Morrison (USA). Vyloučení: 6:5. Využití: 1:0. Diváci: 2570. Česká republika: Jakub Kovář - Nakládal, Blaťák, Němec, Čáslava, Krajíček, Mojžíš - Frolík, Plekanec, M. Michálek - Tenkrát, Krejčí, Průcha - Hemský, P. Nedvěd, Koukal - Petružálek, Novotný, Kašpar. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček. Lotyšsko: Masalskis - K. Redlihs, Galvinš, Bartulis, Cibulskis, Sotnieks, Pujacs, Lavinš - M. Redlihs, Sprukts, Indrašis - Daugavinš, Cipulis, Širokovs - Meija, Berzinš, Keninš - Štals, K. Jass, Saulietis. Trenér: Ted Nolan, Artis Abols a Viktors Ignatěvs. Tabulka:
1. Švédsko 4 4 0 0 0 18:8 12
2. Rusko 4 4 0 0 0 14:5 12
3. Česká republika 4 2 1 0 1 10:8 8
4. Lotyšsko 4 2 0 0 2 11:10 6
5. Norsko 4 1 0 1 2 12:13 4
6. Německo 4 1 0 0 3 7:10 3
7. Itálie 4 0 1 0 3 6:17 2
8. Dánsko 4 0 0 1 3 8:15 1

Kurzovní lístek: 20.4.2024 Exchange s.r.o.