Chceme do cíle dojet s radostí, říká Tomeček před africkou rallye

- Auto-moto autor: roj

Jezdec Tomáš Tomeček se se svou tatrovkou chystá už na sedmý ročník závodu African Eco Race, který se jede po stopách původní dakarské rellay. Doufá, že se mu podaří navázat na své tři předchozí výhry. Svému kamionu věří, stejně jako třeba na Zetoru nebo Škodě 105 se na něm totiž nemůže pokazit žádná elektronika, má jen navigaci. 

Tomáš Tomeček pojede africkou rallye už posedmé, třikrát ji vyhrál

Tomáš Tomeček pojede africkou rallye už posedmé, třikrát ji vyhrál,zdroj: Profimedia.cz

V letošním ročníku skončil po řadě technických druhý za Rusem Antonem Šibalovem s kamazem.

"Na dobré umístění může pomýšlet jen ten, kdo dojede do cíle u Růžového jezera. My navíc chceme do cíle dojet s radostí," uvedl Tomeček na dnešní tiskové konferenci v Praze. "Radost je strašně důležitá. Už jezdím řadu let, život běží a ze závodění se někdy a u někoho vytrácí," podotkl.

Šestačtyřicetiletý jezdec se vytrvalostním soutěžím věnuje od roku 1995, kdy byl navigátorem Karla Lopraise při vítězství na klasické Rallye Dakar. Poté se na legendární soutěži sám představil za volantem a absolvoval jedenáct ročníků. Od roku 2011 jezdí Africa Eco Race.

Tomeček tradičně usedne do kamionu Tatra. "Oproti předešlému závodu máme trošičku vyšší výkon, stále ale platí, že jezdíme se stoprocentní tatrou. Máme čistě mechanický vůz, kromě navigačních přístrojů nemáme žádnou elektroniku. Je to jako v dobách našeho mládí. S oblibou říkám, že je to stejné jako Škoda 105 nebo traktor Zetor. Jsme takové retro," usmíval se Tomeček, který je od mládí fanouškem kopřivnické automobilky.

"Africký Dakar není čistě jen o závodě, ale i o duchu toho závodu. I díky tomu se na jeho start vrací řada jezdců a roste zájem o něj. Podle organizátorů se startovní listina pomalu už dostává na maximum toho, co si stanovili sami jako maximum. Nechtějí z toho dělat monstrózní akci," řekl Ladislav Lála, jenž bude stejně jako v minulých letech navigátorem a druhým členem posádky týmu Promet/Czechoslovak Group.

Rallye Africa Eco Race, která se jede s podtitulem závod do Dakaru, slavnostně odstartuje 31. prosince v Monaku, cíl je po dvanácti etapách 14. ledna u Růžového jezera v Dakaru. "Organizátoři opět slibují hodně písku, zajímavé a náročné tratě, vylepšenou logistiku a silnou konkurenci, takže se máme na co těšit," řekl Tomeček.

V minulosti byl jediným Čechem na startu, což pro rok 2017 nebude zřejmě platit. Mezi kamiony by se měl představit i Jaroslav Valtr a v kategorii automobilů Miroslav Zapletal. Startovní listinu však pořadatelé zveřejní až těsně před startem po technických a administrativních přejímkách.

Tagy: rallye

Zdroje: ČTK