Cíl je jasný: Neprohrát a udržet Island za sebou

- Fotbal autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Nebude to určitě žádná lehká práce. Čeští fotbalisté nastoupí zítra na Islandu k dalšímu utkání kvalifikace na Euro 2016 a jestli budou chtít před svým severským soupeřem uhájit vedení v tabulce, nesmí prohrát. 

Pro Tomáše Rosického to bude sté utkání v reprezentačním dresu

Pro Tomáše Rosického to bude sté utkání v reprezentačním dresu,zdroj: Profimedia.cz

Češi na podzim vyhráli úvodní čtyři zápasy kvalifikace a až v březnu poprvé ztratili body, když doma nečekaně jen remizovali s Lotyšskem 1:1. Z každé skupiny projdou dál první dva týmy a nejlepší celek z třetích míst, zbylá mužstva na třetích příčkách čeká baráž. 

"Bude to stejně důležité utkání jako v Plzni. Island je jedno z mužstev, které chce taky postoupit na mistrovství Evropy, a má k tomu možná stejně daleko jako my. Chceme bodovat, abychom byli neustále první v tabulce," řekl trenér Pavel Vrba. 

"Ideální by bylo, abychom dokázali vyhrát. Ale situace ve skupině je hodně vyrovnaná, proto je třeba hlavně neprohrát a udržet Island za námi a mít lepší vzájemné zápasy. Vzhledem k přímému postupu by to ale chtělo přivézt tři body," podotkl brankář Petr Čech. Na podzim Češi otočili proti Islandu nepříznivé skóre a vyhráli 2:1. Ve zbylých čtyřech zápasech kvalifikace ale severský celek neztratil ani bod, neinkasoval a doma porazil třetí tým z loňského mistrovství světa Nizozemsko i Turecko. 

"Turci i Holanďané se přesvědčili, že dát gól Islandu není vůbec jednoduché. Oba zápasy si byly podobné. Islanďané velmi důsledně bránili a čekali na nějakou příležitost ze standardky nebo rychlého protiútoku," řekl Vrba. "Osobně si myslím, že zápas s námi bude trochu jinačí. Domácí budou odvážnější, v útočné fázi aktivnější. Ale určitě budou stavět na tom, v čem byli úspěšní předtím," mínil kouč. 

Zatímco samostatná česká reprezentace postoupila ze všech pěti předchozích kvalifikací mistrovství Evropy, Island usiluje o první účast na velkém turnaji. V poslední době ale udělal velký výkonnostní skok a jen těsně mu unikla účast na světovém šampionátu.

Zápas na stadionu v Reykjavíku, kde je o dvě hodiny méně než v Česku, začne v pátek ve 20:45 v přímém přenosu ČT sport. Podle informací islandských médií bude vyprodáno. Hostujícímu celku schází zraněný David Lafata a Vrba tak řeší, koho místo něj postavit na hrot útoku. 

Tagy: Island kvalifikace Česká fotbalová reprezentace Euro 2016

Zdroje: ČTK