Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Cristiano Ronaldo překonal Pelého a považuje se za nejlepšího střelce

Cristiano Ronaldo překonal Pelého a považuje se za nejlepšího střelce
Cristiano Ronaldo | zdroj: Profimedia

Portugalec Cristiano Ronaldo se označil za nejlepšího střelce fotbalové historie. Do Josefa Bicana mu ale pořád ještě 51 gólů chybí.

Šestatřicetiletý hvězdný útočník Juventusu Turín, který po nedělním hattricku do sítě Cagliari zaokrouhlil počet svých gólů v kariéře na 770, považoval za dosavadní rekord 767 branek Brazilce Pelého. Fotbalová asociace ČR (FAČR) však už v lednu uvedla, že historicky nejlepším střelcem je s 821 trefami Josef Bican.

U československého reprezentanta se sice zdálo, že ho střelec „Staré dámy“ překonal lednovým milníkem 760 branek, nicméně Komise pro historii a statistiku FAČR po přepočítání všech Bicanových tref zjistila, že legendární kanonýr zaznamenal v oficiálních zápasech 821 gólů. Ronaldovi tak na něj chybí 51 tref. Některé zdroje uvádějí, že před Portugalcem je i další Brazilec Romário se 772 brankami.

Podle řady světových zdrojů zaznamenal Pelé v oficiálních zápasech se svými kluby a výběrem Brazílie mezi 757 a 767 góly. Debaty na podobné téma však stále budí diskusi, neboť samotný bývalý střelec Santosu uvádí například na svém instagramovém účtu počet 1283 vstřelených branek.

Ronaldo přiznává Pelému 767 tref, proto překonání jeho rekordu uznal až teď. „Na světě neexistuje hráč, který by nevyrůstal posloucháním historek o Pelého zápasech, gólech a úspěších. Nejsem výjimkou,“ napsal Ronaldo na instagramu po duelu s Cagliari v 27. kole italské ligy, v němž hattrickem v rozmezí 10. až 32. minuty zařídil obhájci titulu výhru 3:1.

„Z toho důvodu jsem naplněn radostí a pýchou, když uznávám, že jsem se dostal na vrchol světového žebříčku střelců a překonal jsem Pelého rekord. O něčem takovém jsem nemohl ani snít, když jsem jako dítě vyrůstal na Madeiře,“ uvedl mistr Evropy z roku 2016.

Pět branek vstřelil za Sporting Lisabon, 118 za Manchester United, 450 za Real Madrid, 95 za Juventus a k tomu přidal dalších 102 tref v portugalské reprezentaci. „Děkuju všem, kteří se se mnou účastnili této úžasné cesty. Spoluhráčům, soupeřům, fanouškům tohoto krásného sportu po celém světě, a především mé rodině a blízkým přátelům. Věřte mi, když tvrdím, že bez vás bych to nedokázal,“ konstatoval Ronaldo.

„Nemůžu se dočkat dalších zápasů, výzev, rekordů a trofejí! Věřte mi, tenhle příběh zdaleka neskončil. Budoucnost je zítra a s Juventusem a Portugalskem toho zbývá spoustu vyhrát. Připojte se ke mně na této cestě!“ dodal Ronaldo.

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 31.1.2023 Exchange s.r.o.

EUR 23,800 23,920
USD 21,830 22,010
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma