Čtyři majory, to je golfový "svatý grál". Možná jich ale v budoucnu bude pět

- Golf autor: red

Golfistky už ho mají. Stejně jako senioři v zámořské Champions Tour. Řeč je o pátém majoru. V ženském turnajovém kalendáři je od letoška pátým majorem Evian Championship. A co mužský golf? Přibude k tradičním turnajům velké čtyřky ještě pátý?

Evian Championship

Evian Championship,zdroj: Profimedia.cz

Vyhrát některý ze čtveřice majorů je pro každého golfistu velkým snem, jednoznačně vrcholem kariéry. Šanci, aby se stal hráč nesmrtelným, má na Masters, US Open, British Open a PGA Championship. Je vůbec prostor pro přidání dalšího majoru?

Čas od času se jako „o pátém majoru“ mluví o turnaji The Players Championship, který je nejštědřejším podnikem PGA Tour - na slavném hřišti TPC Sawgrass se hraje o 9,5 milionu dolarů. Majorem ale není, byť vítězství na Players přináší hráčům řadu atraktivních benefitů.

Spíš než o posunutí The Players o „patro výš“ se mluví, diskutuje, či spekuluje o turnaji v nové destinaci. I proto, že tři majory se hrají v USA a ten třetí ve Velké Británii. I vzhledem k rozvrstvení golfistů by se mohl pátý major hrát v Jižní Africe, Austrálii, ale také třeba v Jižní Americe, či v některé z asijských zemí.

Bude se hrát jamkovka?

Důvodů, proč je víc než dost. Zatímco v minulosti američtí golfisté měli na majorech i na turnajích PGA Tour zřetelnou převahu, v posledních letech se rozložení sil dost výrazně změnilo.

Od roku 2007 vyhrálo některý z majorů jen devět Američanů, zbývajících šestnáct titulů putovalo prakticky do celého světa - do Evropy, Austrálie, Jihoafrické republiky, Jižní Ameriky i Asie. V první padesátce aktuálního světového žebříčku je 22 Američanů proti 28 hráčů ze „zbytku světa“, v Top 10 dokonce pouze čtyři.

Do úvahy připadá možnost, že by pátý major neměl stálé dějiště, ale rotoval už po zmíněných regionech. Není třeba pochybovat o popularitě golfu v JAR a Austrálii a o obrovském zájmu diváků, ani o zajímavém finančním zázemí v asijských zemích, ať už v Koreji, Číně, či zemích Blízkého východu.

Pátý major by mohl být vítanou finanční vzpruhou i pro golf v Evropě. Nejspíš největším kandidátem by se stal turnaj BMW PGA Championship ve Wentworthu, který je dnes vlajkovou lodí v posledních letech tak trochu strádající European Tour.

Debatuje se ale také o formátu případného pátého majoru. Místo klasického turnaje na rány by se mohla hrát jamkovka. Až taková novinka by to ale nebyla. Jamkovka se totiž hrála na majorech skoro čtyřicet let - od roku 1919 až do 1958 to byl formát PGA Championship.

vice-golfee

Tagy: golf PGA Tour Champions Tour Evian Championship

Zdroje: http://www.golfee.cz