Davidová je juniorskou mistryní Evropy! Česká biatlonistka ovládla sprint

- Lyžování autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Markéta Davidová vyhrála na juniorském mistrovství Evropy v Novém Městě na Moravě závod ve sprintu na 7,5 km. Další česká zástupkyně Simona Maříková skončila šestá. Stříbro vybojovala Ruska Vasněcovová, třetí byla Polka Žuková.

Davidová chybovala na střelnici jen jednou a díky výbornému běhu si doběhla pro druhou medaili na letošním ME

Davidová chybovala na střelnici jen jednou a díky výbornému běhu si doběhla pro druhou medaili na letošním ME,zdroj: Profimedia.cz

Po čtvrtečním bronzu ve vytrvalostním závodu získala dvacetiletá Davidová na šampionátu druhou medaili. Ve sprintu potvrdila roli hlavní favoritky. Po bezchybné střelbě vleže ji přibrzdila chyba při druhé zastávce na střelnici, kde netrefila poslední terč. Ztrátu ale výborným běžeckým výkonem dohnala.

Střelecké zaváhání si Davidová příliš nevyčítala. "Říkala jsem si, že když to bude s jednou chybou, tak je to na mě dobré. Je to moje nejlepší letošní střelba. Je to super výsledek," radovala se v cíli vítězná juniorka.

Před závodem se přitom potýkala s nervozitou. Nástřel jí nevyšel a ani na trati se necítila nejlépe. "Snažila jsem se. Ale od začátku mně to pocitově moc nechutnalo. Jela jsem, co to dá. Buď to vyjde, nebo ne," popsala.

Po druhé střelbě při výjezdu z trestného kola neznala mezičasy. "Hlásili mi to až v polovině posledního kola. Lyže byly dobře připravené. Mokřejší sníh mi nevadil," dodala Davidová, která do nedělního stíhacího závodu vyběhne na prvním místě.

"Stíhací závod mi moc nejde. Většinou si pohorším. Kontaktní závody nemám ráda, protože střílím pomaleji. A jsem nervózní z toho, když kolem mě soupeřky střílí rychleji. Čtyři střelby jsou pro mě strašákem," řekla Davidová.

Maříková šestým místem navázala na vytrvalostní závod, kde ji taktéž čistá střelba vynesla na pátou pozici. "Střelba mi vyšla. Ale v ideálním případě jsem kalkulovala s tím, že bych se mohla umístit někde kolem dvacátého místa. Jsem příjemně překvapena," uvedla Maříková.

Spokojený s výkonem obou závodnic byl i trenér juniorek Jindřich Šikola. "Markéta splnila, co si před domácími fanoušky všichni přáli. Tlak na ni nebyl malý. Při její pomalejší střelbě podala na trati excelentní výkon," zhodnotil Šikola.

Mistrovství Evropy juniorů v biatlonu v Novém Městě na Moravě (Žďársko) - sprint:

Juniorky (7,5 km): 1. Davidová (ČR) 22:24,2 (1 trest. okruh), 2. Vasněcovová (Rus.) -17,8 (1), 3. Žuková (Pol.) -25,7 (1), ...6. Maříková -35,1 (0), 36. Tkadlecová -2:15,0 (2), 60. Vinklárková -3:21,4 (3), 66. Jurčová -3:40,2 (1), 69. Luxemburgová (všechny ČR) -3:45,9 (2).

Tagy: mistrovství evropy česká biatlonistka

Zdroje: ČTK