Počasí dnes 15°C Polojasno

Debakl českých hokejistů na Švédských hrách: Finům podlehli 1:6

Čeští hokejisté podlehli Finům 1:6. Na snímku Ondřej Beránek | zdroj: Profimedia

Čeští hokejisté podlehli v druhém utkání na Švédských hrách v Malmö Finům vysoko 1:6 a poprvé v sezoně ztratili s úřadujícími olympijskými šampiony i mistry světa body. O jediný gól národního mužstva se postaral útočník Hynek Zohorna, který v úvodu třetí třetiny uzavřel skóre zápasu.

V české brance se prostřídali oba gólmani. Petra Kváču nahradil po čtvrtém inkasovaném gólu ve 24. minutě Aleš Stezka. Dva finské góly vstřelil útočník Arttu Ruotsalainen.

Třetí turnaj Euro Hockey Tour zakončí svěřenci kouče Kariho Jalonena v neděli zápasem proti Švýcarsku od 12 hodin.

Už ve druhé minutě se proti pravidlům provinil Flynn a Češi se museli bránit ve čtyřech, ale odolali bez úhony. Poklidný úvod přinesl první větší možnost až v desáté minutě, kdy se po nahození Kempného dostal k puku Chlapík, v ideální pozici mezi kruhy našel kapitána Kováře, ale s jeho střelou si poradil finský gólman Jatkola.

Ve 12. minutě prohrál souboj u podélného hrazení obránce Zábranský, po rychlé kombinaci pálil z dobré pozice těsně za kruhy Matinpalo a Finové vedli. Uběhly přesně tři minuty a český tým už měl dvoubrankové manko. Sallinen našel parádní nahrávkou na zadní tyčku najíždějícího Aaltonena, pro kterého nebyl problém trefit odkrytou část branky.

Brzy po přestávce klesly naděje českého týmu na návrat do zápasu ještě více. Aaltonen sice v obrovské šanci minul, jenže už 69 sekund po začátku druhé části přidal třetí zásah Ruotsalainen, kterého ho po závaru před Kváčovým brankovištěm našel povedenou zadovkou Oksanen. Oba Finové si úspěšnou spolupráci zopakovali a po čtvrtém gólu nahradil Kváču v brance Stezka.

Chvilku poté pykal jako první z Finů v dnešním utkání Matinpalo. Černoch měl v přesilovce velkou šanci snížit, jenže z úhlu odkrytou branku minul. Krátce po skončení početní výhody tísněný Kovář usměrnil puk v nelehké pozici mimo. Dva na jednoho pak jeli Flek s Musilem, jemuž při zpracování odskočil kotouč přímo k Jatkolovi. Stezka udržel čistý štít do 29. minuty, kdy propálil vše před sebou ranou od modré čáry Saarijärvi a s pomocí tyčky zvýšil už na 5:0. Ve 37. minutě navíc uspěl střelou pod Stezkovu ruku Jääskä.

Jatkola držel nulu až do poloviny 42. minuty, kdy po Smejkalově akci dorážkou na druhý pokus snížil Zohorna. Přesně po pěti minutách třetího dějství mohl skórovat Flek po sólu, finský gólman ale vytěsnil puk vyrážečkou. V 52. minutě zachránila branková konstrukce Stezku po Frimanově ráně, vzápětí na druhé straně tváří v tvář Jatkolovi neuspěl Smejkal.

Švédské hokejové hry v Malmö, součást Euro Hockey Tour:
Česko - Finsko 1:6 (0:2, 0:4, 1:0)
Branky a nahrávky: 42. H. Zohorna (Smejkal, Sobotka) - 12. Matinpalo (J. Aaltonen, J. Sallinen), 15. J. Aaltonen (J. Sallinen, Kossila), 22. Ruotsalainen (A. Oksanen, Jääskä), 24. Ruotsalainen (A. Oksanen), 29. Saarijärvi (Innala, Mattila), 37. Jääskä (J. Sallinen, Eronen). Rozhodčí: Björk, Holm - Nyqvist, Lundgren (všichni Švéd.). Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 1215.
ČR: Kváča (24. Stezka) - Zámorský, Jordán, Kempný, J. Jeřábek, L. Zábranský ml., Klok, Mozík, Pýcha - Chlapík, Jan Kovář, H. Zohorna - Lakatoš, Sobotka, Smejkal - Flek, A. Musil, Flynn - O. Beránek, Černoch, Bambula - od 41. navíc M. Kovařčík. Trenér Kari Jalonen.
Finsko: Jatkola - Kemiläinen, Riikola, Saarijärvi, Lindbohm, Matinpalo, Friman, Eronen, Pulli - J. Aaltonen, Kossila, J. Sallinen - Ruotsalainen, Jääskä, A. Oksanen - Hännikäinen, Mattila, Kuokkanen - Innala, Ikonen. Trenér: Mikko Manner.