'Do poslední chvíle bojovala a rozdávala energii'

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 31. 8. 2016 17:11) - Ostatní sporty autor: roj

Na legendu světové gymnastiky Věru Čáslavskou vzpomínají všichni, kdo se s ní mohli setkat, s respektem a láskou. I když sama trpěla, dokázala kolem sebe šířit pozitivní energii. Českým sportovcům byla vždy ochotna věnovat vlídná slova podpory a porozumění.

Věra Čáslavská byla pro sportovce vzorem nejen svými výkony, ale i lidskostí

Věra Čáslavská byla pro sportovce vzorem nejen svými výkony, ale i lidskostí,zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

"Vždy mě podporovala, fandila mi a navíc to byla největší legenda českého sportu. A nejen sportu. Byla to i bojovnice za takové to lidství. Byla hrozně čilá, aktivní," říká skifař Ondřej Synek, který se s Čáslavskou sešel před odletem na olympiádu.

"A byla úžasná. Měl jsem tenkrát jít na rehabilitaci a tak jsme se rozpovídali, že jsem zjistil, že mám hodinu a půl po terapii. Musel jsem se pak omlouvat, že nedorazím, ale všichni to chápali, protože tohle mělo přednost," uvedl trojnásobný olympijský medailista, který v Riu získal bronz.

Se sportovci se setkávala často a vždy se je snažila podpořit i za hranicemi. Kvůli rychlobruslařce Martině Sáblíkové se dokonce přimlouvala u Mezinárodního olympijského výboru. "Dnešní den zůstane černým dnem v mém srdci. Odešla nám sportovní legenda, úžasný člověk, který dokázal rozdávat naději a optimismus a byla mým velkým vzorem - paní VĚRA ČÁSLAVSKÁ. Nikdy nezapomeneme!!!" uvedla Sáblíková na sociální síti.

 

Všichni, kdo se s ní mohli setkat, se shodují na tom, jakou byla neskutečnou osobností a jak byla inspirativní. "Derou se mi slzy do očí! Zemřel nejen jeden z největších velikánů světového sportu, ale především skvělý člověk, na kterého nikdy nezapomenu. Věrko, bylo mi ctí být jedním z tvých přátel. Budiž ti země lehká," napsal na fecebooku olympijský vítěz z Atén a bývalý světový rekordman v desetiboji Roman Šebrle.

Přínos Čáslavské pro Česko ocenil i kajakář Vavřinec Hradilek. "Neskutečná osobnost, sportovkyně s takovým mimosportovním přesahem, že by se málokomu mohlo nechat zdát a snad i snít. Jsem nadšen, že jsme spolu mohli čas od času prohodit pár slov. Vždy inspirativní. Odpočívej v pokoji, Věro," napsal Hradilek a projevil přání, aby si Čáslavskou olympionici připomněli stejně jako před Riem Emila Zátopka při další kolekci oblečení. 

 

Předseda Klubu olympioniků Oldřich Svojanovský ocenil, jak Čáslavská se zákeřnou nemocí statečně bojovala. Majitel dvou olympijských medailí z veslování řekl, že porazila i prognózy lékařů, kteří jí při rakovině slinivky tolik času nedávali. Onemocnění jí bylo diagnostikováno loni v květnu.

Ještě před třemi týdny s ní Svojanovský byl na dětské olympiádě v Kutné Hoře, kde zapalovala olympijský oheň. "Měla tam ten svůj ruksáček s kapačkami a přestože na tom určitě nebyla dobře, snažila se šířit kolem sebe optimismus. Bojovala do poslední chvíle tak, jak byla zvyklá ze sportu," řekl Svojanovský.

Mezi obdivovatelky Věry Čáslavské se řadí i jiná sportovní legenda, zlatá oštěpařka z her v Helsinkách v roce 1952 Dana Zátopková. "Obdivovala jsem její velké výkony, kterými proslavila naši republiku po celém světě. Neměla ten život lehký, ale všechno kolem sebe snášela velmi statečně. Přeji Věře, aby na tom gymnastickém nebi našla klid a pokoj. Dobrých přátel už tam má bohužel dost," řekla serveru lidovky.cz třiadevadesátiletá olympijská vítězka.

Život Čáslavské připomínal podle režisérky Olgy Sommerové horskou dráhu. "Svůj život ale Věra s energií a statečností ustála. Byla zářivou osobností. Tolik toho udělala, že tady s námi bude pořád - se mnou tedy určitě," řekla autorka oceňovaného dokumentu Věra 68.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky si Čáslavská zaslouží, aby byla pohřbena s co největšími poctami, které by zohlednily její přínos.

"Věra Čáslavská reprezentovala nejen naše Československo, ale byla symbolem odvahy, kterou jsme prostřednictvím ní vysílali do světa. Ona ukázala světu, že v naší okupované zemi jsou lidé, kteří se nebojí," reagoval na její smrt slovenský prezident Andrej Kiska. Připomněl mimo jiné její sklopení očí při sovětské hymně.

Státní pocty podporuje i ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová. Podle ní by ČR měla splnit také jedno z posledních přání Čáslavské a uspořádat v Česku po roce 2020 mistrovství světa v gymnastice.

O státním pohřbu se v minulosti uvažovalo po úmrtí dalšího legendárního sportovce Emila Zátopka. Odmítla ho tehdy ale rodina.

Tagy: Česko čeští sportovci úmrtí a pieta

Zdroje: ČTK