Dnes je sobota 19. dubna 2025., Svátek má Rostislav
Počasí dnes 16°C Polojasno

Dopingový skandál neutichá: IAAF doživotně vyloučila tři funkcionáře

7. 1. 2016 – 18:37 | Atletika | Redakce Sport.Tiscali.cz | Diskuze:

Dopingový skandál neutichá: IAAF doživotně vyloučila tři funkcionáře
Valentin Balachničev (vpravo) společně s prezidentem ruského olympijského výboru Vitalijem Smirnovem | zdroj: Profimedia

V souvislosti s dopingovým skandálem v Rusku se etická komise Mezinárodní atletické federace IAAF rozhodla potrestat doživotním zákazem činnosti tři funkcionáře. Jde o bývalého předsedu ruského svazu Valentina Balachničeva, trenéra chodců Alekseje Melnikova a Papu Massateho Diacka, syna bývalého šéfa IAAF Lamineho Diacka. Balachničev označil celou kauzu za zpolitizovanou a zvažuje, že se proti výnosu odvolá.

Etická komise rozhodla na základě rozsáhlého vyšetřování aféry, která otřásla na sklonku minulého roku ruskou a světovou atletikou a na základě které byla ruská federace vyloučena z IAAF. Ruští atleti se nezúčastní halového mistrovství světa v Portlandu a ohrožena je i jejich účast na olympijských hrách v Riu.

Obvinění funkcionáři se zpovídali z krytí státem řízeného dopingu, uplácení a vydírání. To odhalila německá televize ARD, na základě jejíž reportáže případ vyšetřovala Mezinárodní antidopingová agentura WADA. Dnes padly i finanční tresty, Balachničev a Diack dostali pokutu 25.000 dolarů, zhruba půl milionu korun, Melnikov musí zaplatit 15.000 dolarů.

V rozsáhlém vyšetřování pomohla agentuře WADA ruská vítězka londýnského maratonu z roku 2010 Lilia Šobuchovová, která přiznala, že za krytí svého dopingu zaplatila 600.000 dolarů, asi 15 milionů korun. A poskytla WADA veškerou svou dokumentaci.

"Panel dospěl k tomu, že ve světle důkazů tyto tři funkcionáře potrestá doživotním zákazem činnosti v atletice," stojí v prohlášení komise. "Jakýkoliv nižší trest by nebyl adekvátní prokázaným obviněním," píše se v dokumentu.

Trest přivítal nový šéf IAAF Sebastian Coe. Vedení světové atletiky podle něj šokovala skutečnost, že obvinění funkcionáři se neostýchali vydírat atlety a brát úplatky za krytí jejich dopingu. "Vynesením doživotního trestu etická komise nemohla vyslat silnější signál, že proti dopingu a korupci ve sportu budeme bojovat. Každý, kdo se takto proviní, bude souzen," uvedl v prohlášení IAAF Coe.

Do separátního vyšetřování někdejšího vedení IAAF jsou zapojeny také francouzská policie a Interpol. Zpovídat se z braní úplatku musí i samotný někdejší dlouholetý šéf IAAF Lamine Diack, který čelí obvinění z praní špinavých peněz a braní úplatků ve výši více než milion eur, asi 27 milionů korun, za krytí pozitivních dopingových případů.

Nezávislá komise WADA pod vedením Dicka Pounda druhou polovinu vyšetřovací zprávy zveřejní příští týden ve čtvrtek, v níž bude velmi pravděpodobně bývalé vedení IAAF rovněž obviněno.

Papa Massata Diack pracoval pro IAAF jako marketingový konzultant, Balachničev byl mimo jiné i čestným pokladníkem vrcholného atletického orgánu. Šobuchovová byla za doping potrestána v roce 2014 dvouletým zákazem činnosti.

Zdroje:

Předchozí článek

Komentář: Valenta s Machem lákají voliče. Na prázdné sliby a pokrytectví

Následující článek

Kvůli lásce vzdal se trůnu. Ferdinand a Filipína, romantický pár renesančních Čech