Evropa prožila rekordní přestupové období, kluby utratily 89 miliard

- Fotbal autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Fotbalové kluby v předních evropských ligách vydaly během léta za posily zhruba 3,3 miliardy eur (asi 89 miliard korun), dosavadním maximem přitom byla částka 2,85 miliardy z roku 2013. Nejvíce k nebývalým nákupům přispěla anglická Premier League, která útratou ve výši 1,043 miliardy eur výrazně překonala dosavadní rekord soutěže. Na trůn přestupového krále se po čtyřech letech vrátil Manchester City. 

Kevin De Bruyne ještě v dresu Wolfsburgu

Kevin De Bruyne ještě v dresu Wolfsburgu,zdroj: Profimedia.cz

Léto 2015 zároveň naznačuje posílení italského fotbalu, který v posledních letech v důsledku krize stagnoval. Tentokrát se ale Serie A dostala na druhé místo za Anglii, když její kluby utratily 574 milionů, tedy o 250 milionů více než před rokem. Zasloužil se o to zejména Juventus Turín, výrazně se ale do dění na trhu angažovaly také AS Řím a oba milánské celky Inter a AC. Milánský AC dokonce zůstal v porovnání nákupů a prodejů v minusu 81 milionů eur.

Překvapivý byl vývoj přestupového trhu ve Španělsku, kde oba hlavní giganty Barcelonu a Real Madrid pokořily Atlético Madrid a především Valencie, která utratila 142 milionů eur a skončila celkově druhá za Manchesterem City.

Výprodej naopak pořádaly v Portugalsku Porto a Benfica Lisabon, které dohromady utržily za své hráče 210 milionů. Výrazný úpadek na trhu zaznamenalo v důsledku sankcí a krize Rusko, které investovalo jen 18 milionů eur.

Ačkoli tentokrát nezměnila dres žádná ze světových megastar, tak se uskutečnily dva z deseti nejdražších přestupů v historii. Letošním rekordem byl odchod nejlepšího hráče bundesligy Kevina De Bruynea z Wolfsburgu do Manchesteru City za 75 milionů eur. City pak vykoupilo z Liverpoolu i Raheema Sterlinga za 69 milionů.

Ještě dnes do 19:00 probíhají přestupy v Anglii a na spadnutí je například přestup Anthonyho Martiala z Monaka do Manchesteru United. Jeho cena se podle odhadů pohybuje od 50 do 80 milionů eur, devatenáctiletý útočník srovnávaný s Thierrym Henrym se tak může stát nejdražším teenegerem v historii.

Z českého pohledu se v létě udál nejsledovanější přestup od roku 2006, když brankář Petr Čech zamířil z Chelsea do konkurenčního Arsenalu za 14 milionů eur. Stal se tak nejdražší posilou Kanonýrů během léta.

Tagy: rekord fotbal

Zdroje: ČTK