Froom zahájil na Tour vlastní představení, Štybar vypadl z TOP 10

- Cyklistika autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Cyklisté se konečně vydali do hor, ale kdo se těšil na dramatické přetahování o žlutý trikot bude po dnešní etapě asi zklamaný. Chris Froome se totiž rozhodl udělat si z Tour vlastní závod když úterní etapu ovládl s minutovým náskokem a upevnil si tak svoje dosavadní vedení. Z českých jezdců se nejlépe dařilo Romanu Kreuzigerovi, ale ztratil přes 10 minut.

Chris Froome zvítězil v desáté etapě skoro o minutu

Chris Froome zvítězil v desáté etapě skoro o minutu,zdroj: Profimedia.cz

Průběžně druhý Tejay van Garderen, který před volným dnem ztrácel 12 sekund, dnes dojel desátý a za Froomem zaostává už o 2:52. Třetí Quintana ztrácí 3:09, čtvrtý Alejandro Valverde má už více než čtyřminutové manko.

Dnes nejlepší z Čechů Roman Kreuziger dojel na 51. místě se ztrátou přes deset minut a v průběžném pořadí klesl z 12. na 18. místo. Leopold König na 81. příčce zaostal za vítězným stájovým kolegou o 15:45. Vítěz šesté etapy Zdeněk Štybar z týmu Etixx-Quick-Step nabral na 160. místě manko 23 minut a vypadl z elitní desítky, momentálně mu patří 38. příčka. Jan Bárta v barvách Bora-Argon ztratil na 98. místě téměř 17 minut.

V závěrečném patnáctikilometrovém stoupání do cíle na vrcholu průsmyku La Pierre-Saint-Martin, jehož sklon místy překračoval sedm procent, odpadal z čelní skupiny jeden favorit za druhým. Mezi prvními ztratil kontakt obhájce titulu Vincenzo Nibali, tempu nestačil ani lídr Kreuzigerova týmu Tinkoff-Saxo Alberto Contador či Van Garderen.

Froome nasadil k sólovému úniku zhruba šest kilometrů před cílem a rychle setřásl do té doby aktivního Porteho i Quintanu, kteří na jeho nástup nedokázali zareagovat. Quintana se sice snažil bojovat o druhé místo, v závěru ale odpadl a podlehl i Portemu.

Obhájce Nibali první horskou etapu letošního ročníku Tour vůbec nezvládl a nabral ztrátu téměř čtyři a půl minuty. Na desátém místě průběžného pořadí zaostává za Froomem o téměř sedm minut. Další z favoritů Contador na šesté příčce ztrácí 4:04.

Tagy: Tour de France český cyklista

Zdroje: ČTK