Házenkářky prohrály i s Dánskem, postup ale mají v kapse

- Ostatní sporty autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

České házenkářky zakončily své působení v základní skupině na mistrovství Evropy ve Švédsku prohrou 29:33 s Dánskem. V přímém souboji o první místo měly dlouho navrch, ve druhém poločase se ale dosud suverénní seveřanky chopily iniciativy a otočily skóre ve svůj prospěch. Navzdory dvěma porážkám a jedinému vítězství však český tým obsadil ve skupině C druhé místo a postoupil mezi dvanáct nejlepších.

Třetím postupujícím je Maďarsko, které dnes porazilo v rozhodujícím zápase Černou Horu. České hráčky jdou do dalších bojů se dvěma body za úvodní překvapivou výhru nad Maďarskem.

Ve čtvrtfinálové skupině, na kterou se přesunou z Malmö do Helsingborgu, se svěřenkyně trenéra Jana Bašného utkají s Ruskem, Rumunskem a Norskem. V neděli nastoupí proti sborné.

České házenkářky začaly zápas s Dánskem bez respektu a v páté minutě vedly 3:0. Překvapení to bylo jak pro brankářku Toftovou, která odevzdaně seděla na zemi, tak pro početné dánské publikum v ochozech. Střelecky se v úvodu dařilo Janě Knedlíkové, která za stavu 5:2 dala už svůj třetí gól. Připojila se k ní Luzumová a další hráčky. V 16. minutě vyhnala Hrbková dánskou brankářskou jedničku Toftovou na lavičku, zatímco Satrapová předváděla na druhé straně mezi tyčemi množství vynikajících zákroků - od zneškodněných střel z dálky až po vychytané rychlé protiútoky.

Dánky se několikrát dostaly na kontakt, vyrovnat ale nedokázaly a Češky po celý první poločas vedly. Nejvíc měly k dobru čtyři branky, první poločas vyhrály 17:13. Tři góly zaznamenala střídající pivotmanka Stellnerová. Trefovala se také Růčková, která bezpečně proměňovala i sedmimetrové hody.

Druhý poločas nezačaly Češky dobře, stejně jako v předešlých zápasech. Navíc hrály oslabení a Dánky postupně stahovaly manko. Dostaly se až na kontakt, Hrbková se ale prosadila dvěma střelami z dálky a poté i rychlou kličkou. Český tým pak čelil těžké chvíli v podobě dvojnásobného vyloučení, o vedení však nepřišel. Ztratil ho až v dalším oslabení, kdy soupeřky vyrovnaly. Po něm šly Dánky do vedení a postupně náskok navyšovaly. Češkám se přestalo dařit, ztrácely míče a neproměnily několik šancí. V závěru sice ještě zabojovaly, ale výsledek už nezvrátily.

Konečná tabulka skupiny C:

1. Dánsko 3 3 0 0 78:69 6
2. ČR 3 1 0 2 83:83 2
3. Maďarsko 3 1 0 2 62:64 2
4. Černá Hora 3 1 0 2 63:70 2

Tagy: házená mistrovství evropy

Zdroje: ČTK