HMS: Šebrle v sedmiboji pátý, vyhrál Clay. Půlkař Holuša je ve finále

- Sport autor: red

Roman Šebrle obsadil v sedmiboji na halovém mistrovství světa v atletice v Dauhá páté místo se ziskem 6024 bodů. Vyhrál Američan Bryan Clay, který nasbíral 6204 bodů a obhájil titul z Valencie.

Druhý skončil jeho krajan Trey Hardee (6184), třetí byl Rus Alexej Drozdov (6141), který uhájil bronz před Bělorusem Andrejem Kravčenkem o 17 bodů. 

Přestože Roman Šebrle v boji o medaile neuspěl, procházel závodem možná o trochu lépe, než sám předpokládal. Pomalejší byl tradičně v obou sprintech, ale v kouli, výšce a tyči předvedl své standardní výkony, ani v dálce v porovnání s ostatními neztratil. Na kilometru ale už bojoval jen o páté místo, které udržel o pět bodů před dotírajícím Ukrajincem Oleksejem Kasjanovem.

Bez medaile byl Šebrle i před dvěma lety ve Valencii, tam se ale při běhu na 60 metrů překážek zranil. Jinak z halových šampionátů, pokud byl zdravý, vozil medaile nepřetržitě od roku 1999. Česká vicebojařská hvězda je už ale zřejmě za zenitem.

Holuša poběží finále, Škrobáková prožila zklamání

Český atlet Jakub Holuša poběží v Dauhá finále závodu na 800 metrů. Ve druhém, jasně pomalejším semifinále využil své sprinterské schopnosti, obsadil postupové druhé místo a zaznamenal největší úspěch dosavadní kariéry. Naopak těsně do boje o medaile neprošla česká mužská štafeta, po špatném startu v semifinále vypadla i překážkářka Lucie Škrobáková. 

Dvaadvacetiletý Holuša si v závodu počínal zkušeně a dal zapomenout na nešťastné vyřazení v rozběhu na minulém HMS před dvěma lety ve Valencii. Dosud největší úspěchy sbíral svěřenec Josefa Vedry na mládežnických šampionátech: je mistrem světa do 17 let na 3000 metrů překážek a má doma i bronz z ME do 22 let na 1500 metrů. Letos má skvělou formu a postupem do finále potvrdil čtvrtou pozici ve světových tabulkách roku. 

"Nečekal jsem, že se poběží tak pomalu. Říkal jsem si, že první čtvrtku nebudu řešit, na pětistovce se mi podařilo se posunout a pak ještě jednou, což bylo rozhodující. Poslední stopadesátku jsem šel naplno," uvedl Holuša pro web atletického svazu. Cítil se lépe než při rozběhu, nebyl nervózní. "Je znát, že mám hodně natrénováno. Zítra nemám co ztratit. Bude to určitě jiný závod než dnes, Súdánci za to vezmou," předpokládal. 

Škrobáková nenavázala na loňské vydařené halové mistrovství Evropy, kde získala stříbro v českém rekordu 7,95 sekundy, což by jí dnes hravě na finále stačilo. Jako poslední postupovala Američanka Lolo Jonesová časem 8,04 sekundy. "Jsem těžce zklamaná. Cítila jsem se výborně, ale bohužel jsem to pokazila. Je to velká škoda. Tak snad to spraví Evropa," řekl Škrobáková směrem k letnímu šampionátu v Barceloně. Časem 8,13 byla celkově třináctá.

Čtvrtkaři ve složení Jiří Vojtík, Josef Prorok, Pavel Jiráň a Theodor Jareš prohráli v prvním rozběhu v těsném souboji s Brity, což se nakonec ukázalo jako klíčové. K postupu jim chybělo 17 setin sekundy. Na dálku v druhém rozběhu porazili Rusy a skončili na HMS třetí z Evropanů.

Tagy: MS šebrle atletika

Zdroje: ČTK