Northug vyhrál padesátku v Oslu, Bauer až sedmnáctý

- Sport autor: red

Nor Petter Northug potvrdil svou suverenitu v běhu na lyžích vítězstvím na volné padesátce Světového poháru v Oslu. Lukáš Bauer doběhl se ztrátou tří minut a 27 vteřin sedmnáctý.

Norský dvojnásobný olympijský vítěz z Vancouveru si pojistil celkové vedení v seriálu, před českým reprezentantem má už náskok přes 200 bodů.

Tradiční maraton v okolí Holmenkollenu se překvapivě velmi brzy roztrhal. Bauer ztratil kontakt s nejlepšími už na osmém kilometru, kdy figuroval až na konci šesté desítky.

V čele se zatím utvořila skupinka z Francouzů Vincenta Vittoze, Maurice Magnificata a domácího Northuga. Lukáš Bauer se od třetiny závodu dostal do tempa a stále se posouval vpřed, ti nejlepší už ale byli příliš daleko.

Vedoucí trojice si na 34. kilometru vytvořila téměř dvouminutový náskok, jenž se ale zásluhou práce Švédů a Itala Pietra Pillera Cottrera začal rychle zmenšovat. Cottrerův nástup slavil úspěch dva kilometry před cílem a v čele se měnilo pořadí. Skvělý finišman Northug ale zkušeného Itala do trháku nepustil a v cílové rovince mu nedal šanci.

Z dvojice Francouzů si pro bronz dojel Vittoz, naopak Magnificat úplně odpadl a skončil čtrnáctý. Z dalších českých reprezentantů doběhl se ztrátou šesti minut na dvacátém místě Martin Jakš a zaznamenal nejlepší individuální výsledek sezony.

Jiří Magál obsadil 35. příčku, specialista na dálkové běhy Petr Novák závod nedokončil. Do konce Světového poháru zbývají ještě sprinty v Oslu a Stockholmu a závěrečná série tří závodů ve Falunu.

Zdroje: ČTK