Počasí dnes 7°C Občasný déšť

Hokejisté Brna rozdrtili Plzeň na jejím ledě a jsou ve finále

V plzeňské ČEZ Areně se v úterý 27. března 2012 odehrál 2. zápas semifinále play-off Tipsport extraligy ledního hokeje mezi celky HC Plzeň 1929 a HC Kometa Brno. Na snímku zleva Tomáš Divíšek a Róbert Petrovický. ROMAN TUROVSKÝ / MEDIAFAX | zdroj: tisková zpráva

Hokejisté Komety Brno si po 41 letech zahrají o mistrovský titul. V pátém semifinále play off extraligy zvítězili v Plzni 7:2 a sérii ovládli 4:1. Hosté zaskočili soupeře hned v úvodu a už na začátku páté minuty vedli 3:0. Dvěma brankami a stejným počtem asistencí se zaskvěl nejproduktivnější hráč play off Tomáš Divíšek.

Po Spartě vyřadili svěřenci trenéra Zdeňka Venery dalšího favorita a stali se prvním týmem v historii, který prošel z předkola play off až do boje o zlato. Jedenáctinásobný šampion bude proti vítězi duelu mezi Pardubicemi a Libercem útočit na první triumf od roku 1966. Poražení Indiáni skončili třetí a poprvé od roku 2000 získali medaili, znovu bronzovou. Vstup do utkání byl oboustranně aktivní. Trvaj pokryl pokusy Kováře a Pletky a z vedení se už po 65 vteřinách radovali hosté, kteří nastoupili bez potrestaného Koreise a nemocného Jaroslava Svobody. Malcův pokus ještě Mazanec vyrazil, ale prostor k úspěšné dorážce dostal Divíšek. Ve čtvrté minutě se v přesilovce protlačil před brankoviště Tomáš Svoboda a bekhendem zvýšil. Za 55 vteřin už to bylo 3:0 pro Kometu, když domácí nevyužili nadějné přečíslení, hned z brejku vypálil z pravé strany k pravé tyči Balej. Mazance pak nahradil v plzeňské brance Adam Svoboda. V oslabení při Dudově vyloučení mohl odpovědět hned dvakrát bek Marušák, ale nejdříve zasáhl Trvaj a vzápětí skočil do střely Vašíček. Adam Svoboda zase pokryl pokusy Tomáše Svobody. Ve 14. minutě v přesilovce snížil ranou z voleje z pravého kruhu kapitán Straka. Další možnost měl Vlasák, ale také Kometa neustále hrozila a plzeňský gólman se vyznamenal při Zohornově možnosti na konci první třetiny. Na kontakt mohli dostat Plzeň v úvodu druhé části Straka a Vlasák. Hosté byli blízko pojistky náskoku ve 26. minuty, kdy po střele Jakuba Svobody pomohl Adamu Svobodovi zachránit situaci i bek Frolo. Vzápětí putovali na trestnou lavici hostující Erat i Jakub Svoboda, ale Kometa se dvě minuty ve třech proti pěti přes velký tlak Plzně ubránila. V největší šanci neuspěl Vlasák. Po promarněné šanci Plzně opět začali hrozit hosté. Ve 34. minutě po Žižkově střele pomohla Západočechům tyč. Domácí se sice snažili snížit i v oslabení, ale Pletka při úniku na modré čáře neměl po dlouhém střídání už sílu ujet obraně Komety. V 39. minutě přiblížil Brnu finále ještě více Kováčik, jehož nahození od modré čáry skončilo v brance. Indiáni se u sudích Hodka a Poláka ještě snažili reklamovat, že byl jejich gólman atakován. Do závěrečné části vlétli domácí s obrovským úsilím a po 19 vteřinách po Kovářově přihrávce vykřesal naději Hanzlík. Ta opět pohasla ve 45. minutě, kdy Adam Svoboda ještě vyrazil Vašíčkovu ránu, ale do odkryté branky bekhendem dorazil puk Tomáš Svoboda. Při trestech Kováře a Modrého ještě zvýraznili rozdíl Dlouhý a Divíšek. HC Plzeň 1929 - HC Kometa Brno 2:7 (1:3, 0:1, 1:3) Branky a nahrávky: 14. Martin Straka (Vlasák, Vykoukal), 41. Jiří Hanzlík (Jan Kovář, Martin Straka) - 2. Divíšek (Malec), 4. T. Svoboda (Divíšek, Jakub Svoboda), 5. Balej (Polodna), 39. Kováčik (L. Čermák), 45. T. Svoboda (Vašíček, Divíšek), 50. Dlouhý (H. Zohorna, L. Čermák), 53. Divíšek (Kováčik, Žižka). Rozhodčí: Hodek, Polák - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 9:8, navíc Vlasák - Malec oba 10 min. Využití: 1:3. Diváci: 8236. Konečný stav série: 1:4. Plzeň: Mazanec (5. A. Svoboda) - Marušák, Jiří Hanzlík, Dan Růžička, Modrý, Vykoukal, Frolo, J. Jeřábek - Duda, Martin Straka, Kratěna - Pletka, Jan Kovář, Vlasák - Michal Dvořák, Havlíček, Andrašovský - Stránský, M. Heřman, Mrňa - Vostřák. Trenéři: Jelínek, Michal Straka a Razým. Brno: Trvaj - Kováčik, Žižka, Bičánek, Vašíček, M. Hruška, Malec, Švrček - H. Zohorna, L. Čermák, Dlouhý - T. Svoboda, Divíšek, Jakub Svoboda - Erat, Petrovický, Haluza - Balej, Švaňhal, Polodna. Trenéři: Venera a Oslizlo.