Počasí dnes 14°C Oblačno

Hokejisté nestačili na Slovensko a budou hrát o bronz

Hokejisté České republiky podlehli v sobotním semifinále MS v Helsinkách Slovensku 1:3 a v neděli je čeká pouze zápas o bronz proti Finsku. Dva góly vstřelil Čechům Miroslav Šatan, ten vítězný v úvodu třetí třetiny při vlastním oslabení.

Hráči obou týmu si byli dobře vědomi důležitosti utkání a podle toho to v úvodních minutách na ledě také vypadlo. Začalo se v hodně opatrném duchu a na první větší šanci čekali fanoušci do šesté minuty, kdy se k dorážce Hovorkovy rány prodral Bližňák, bekhendem ale zakončil nepřesně. Pak se chopili iniciativy Češi a za brankářem Jánem Lacem zvonila dvakrát tyč. Nejprve ji po Tenkrátově nabídce trefil Frolík, v 11. minutě mířila na stejné místo i rána Blaťáka od modré. To ovšem nebyly jediné smolné momenty českého týmu v první části. Asi vůbec nejhorší okamžik nastal, když Erat nedával pozor a Hudáček ho tvrdě udeřil tělem do hlavy, čímž poslal hvězdu Nashvillu do nemocnice a sám vyvázl bez trestu. Brzy poté padl první gól zápasu. Nenápadnou akci zakončil po průniku po levé straně Šatan, který prostřelil Kováře pod betonem. Do druhé třetiny vstoupili Slováci možností Radivojeviče, Kovář byl však pozorný a poté následovala nudnější pasáž hry, kterou místo pohledných hokejových akcí vyplnily další dvě zranění. Po Sersenově ataku si pochroumal koleno Koukal, nicméně za chvíli mohl pokračovat ve hře, to Slovák Surový takové štěstí neměl. Průcha do něj strčil u mantinelu a důrazný forvard spadl na hrazení tak nešťastně, že si zřejmě zlomil klíční kost a duel pro něj skončil. Potěšit ho mohl aspoň Miklík, jenž se zjevil volný mezi kruhy, vůbec ale netrefil bránu. A tak přišel zákonitý trest. Agilní Tenkrát sice ani natřikrát kotouč do brány neprocpal, v čase 30:45 ho však zastoupil Michael Frolík. Plekanec vyhrál buly, posunul puk na útočníka Chicaga a ten nekompromisní střelou překonal bezmocného Laca. Krátce na to mohlo být pro Čechy ještě lépe, když Hemský dostal ideální nahrávku od Petružálka, nechal však vyniknout pouze slovenského brankáře. Na druhé straně si podobně vedl Šatan, jenž zůstal na okamžik osamocen před Kovářem a napálil jen jeho hruď. V úvodu třetího dějství hráli Češi přesilovku, která jim však hrubě nevyšla. Po Plekancově riskantní rozehrávce navíc ujel do brejku Šatan a efektivní kličkou překonal Kováře, Slováci tak vedli 2:1. Hadamczikův tým odpověděl drtivým tlakem, Frolík ale ve stoprocentní šanci Laca nepřekonal, po Michálkově akci zase skončil puk těsně před brankovou čárou. Skóre se tak změnilo až ve 45. minutě, avšak čeští příznivci z toho měli radost minimální. Po chybě Nakládala v obranném pásmu se totiž kotouče ujal Hudáček, od levého kruhu si sjel až před Kováře a přesně zakončil. O následné komerční přestávce se Hadamczik rozhodl vystřídat brankáře Kováře Jakubem Štěpánkem, ani tento impulz ale nepomohl. Češi už se nezvedli a tým Vladimíra Vůjtka tak dokráčel k dalšímu obrovskému úspěchu, ve finále turnaje vyzve Rusko. Češi se utkají o bronz s Finy. Česká republika - Slovensko 1:3 (0:1, 1:0, 0:2) Branky: 31. Frolík (Plekanec) - 16. Šatan (Sekera, Baranka), 41. Šatan (Handzuš), 45. L. Hudáček (Surový). Rozhodčí: Brüggemann (Něm.), Levonen (Fin.) - Wilmot (Kan.), Schulz (Něm.). Vyloučení: 0:3. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 12 355. Česká republika: Kovář (od 47. Štěpánek) - Nakládal, Blaťák, Němec, Čáslava, Krajíček, Mojžíš - Erat (12. Vondrka), Plekanec, M. Michálek - Frolík, Krejčí, Tenkrát - Hemský, P. Nedvěd, Koukal - Petružálek, Novotný, Průcha. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček. Slovensko: Laco - Sekera, Baranka, Chára, Sersen, Starosta, Vydarený - Radivojevič, Handzuš, Kopecký - Šatan, Surový, L. Hudáček - Miklík, Mikúš, Tatar - Hovorka, Bližňák, Bartovič. Trenéři: Vladimír Vůjtek a Jerguš Bača.