Hokejisté nestačili na Švýcary a prohráli 1:0

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 15. 2. 2014 21:31) - Hokej autor: Michal Polák

Čeští hokejisté nedokázali ve svém třetím zápase na olympijských hrách v Soči překonat brankáře Jonase Hillera a prohráli se Švýcarskem 0:1. Tým kouče Aloise Hadamczika tak v základní skupině C obsadil s jednou výhrou a dvěma porážkami třetí místo, v úterý ho čeká osmifinále.

Ondřej Pavelec

Ondřej Pavelec,zdroj: Getty Images

Švýcaři začali nebojácně a úvodních deset minut jim patřilo. Brankář Pavelec měl mnohem více práce než jeho protějšek Hiller a počet zákroků na jeho kontě postupně narůstal. Češi se v útočném pásmu poprvé výrazněji předvedli až na konci oslabení, kdy z brejku zahrozil Červenka.

Následně byl blízko otevření skóre Nedvědův útok, ale Hiller si se všemi situacemi poradil. Nepřekonal jej ani Jágr slavící dnes 42. narozeniny, který ve 14. minutě trefil jen tyč.

Rozhodla drobná chyba za brankou

Místo českého vedení přišel švýcarský gól. Romy přetlačil u zadního mantinelu Šmída a Bodenmann se trefil přesně do levého horního rohu Pavelcovy branky. Vyrovnat mohl po Krejčího přihrávce Milan Michálek, nepodařilo se mu ale ze strany trefit odkrytou branku a jeho pokus skončil také na tyči.

Skórovat nedokázal Hadamczikův tým ani ve dvou přesilovkých hrách na začátku druhé třetiny. Češi, kterým chyběl nemocný útočník Eliáš, se tlačili za vyrovnáním a Švýcaři hrozili z nebezpečných protiútoků. Při hře čtyři na čtyři předvedl své ofenzivní schopnosti obránce Židlický, ani on ale Hillera nepřekonal.

Češi prohráli se Švýcary počtvrté v řadě

Čechům nepřálo ani štěstí. Přesvědčil se o tom ve 46. minutě kapitán Plekanec, který v signalizované početní výhodě trefil opět tyč. Narůstající aktivitě Švýcaři čelili jen za cenu faulů, ani v přesilovkách se ale Jágr a spol. nemohli prosadit. Plekance hned několikrát vychytal skvělý gólman Anaheimu.

Úřadující vicemistři světa nakonec těsný náskok udrželi a porazili Česko na vrcholné akci počtvrté za sebou. I předchozí vzájemná konfrontace na olympiádě skončila v Turíně 2006 výhrou Švýcarska. Nic na tom nezměnila ani závěrečná power play.

Tagy: Rusko Česko Švýcarsko Soči ZOH 2014